Jesteś tutaj
CrossFit – efekty uboczne, czyli jak nie ćwiczyć CrossFit 

CrossFit – efekty uboczne, czyli jak nie ćwiczyć

Skutki uboczne nieprawidłowego treningu CrossFit

Setki artykułów, dziesiątki książek i miliony postów w sieci potwierdzają fakt, że CrossFit to modna i bardzo popularna metoda ćwiczeń. Niektórzy znaleźli w nim sposób na realizowanie swojej pasji, inni cieszą się z możliwości poprawy swojej kondycji, ale wszyscy potrafią wymienić dziesiątki dobrych stron CrossFitu – nie ma w tej społeczności praktycznie nikogo, kto widzi złe strony tego sportu. Czy to oznacza, że ten trening nie ma żadnych złych stron? Niestety nie – każdy medal ma dwie strony i również tutaj trzeba uważać, na niezbyt przyjemne skutki uboczne. Jak zatem nie ćwiczyć CrossFitu?

Sportowa ambicja nie zawsze dobra?

Każda rzecz ma swoje dobre i złe strony. CrossFit to metoda treningowa, która nastawiona jest mocno na rywalizację – zarówno tę, która dotyczy bicia swoich, jak i cudzych rekordów. CrossFit to trening, w którym bardzo mocny nacisk kładzie się na intensywność, przekraczanie granic i ból. Czasami ma to bardzo dobre efekty – zmusza do maksymalizowania efektów i osiągania satysfakcji z własnych sukcesów. Czasami jednak zapomina się w tym o rozsądku. Chęć osiągania doskonałych wyników i pokonywania swoich kolegów bywa zgubna – niektórzy miłośnicy CrossFitu są tak mocno skupieni na konieczności poprawienia swoich osiągów, że są w stanie zaryzykować swoim zdrowiem. Dotyczy to zarówno zaawansowanych, jak i początkujących sportowców. W przypadku tych drugich jest to jednak znacznie bardziej niebezpieczne – frustracja związana z tym, że są lepsi, silniejsi i bardziej zaawansowani potrafi zmuszać ich do kroków nie mających nic wspólnego z ambicją. Zbyt intensywne treningi, chęć osiągania szybko nierealnych wyników i ciągła pogoń za wysiłkiem sprawiają, że wielu z nich już na początku przesadza i staje się ofiarami kontuzji lub wypadków. Wielu z nich nie wie kiedy skończyć trening lub staje się ofiarą trenerów, którzy zmuszają ich do zbyt dużego wysiłku – kończy się to zwykle smutno.

ćwiczenia crossfit

Warto pamiętać, że przekraczanie swoich granic to rzecz dobra – jednak nie za wszelką cenę. Gdy zaczynają się mdłości z wyczerpania, trzeba po prostu powiedzieć sobie „dość”. Nie warto także starać się od razu powtarzać ćwiczeń wykonywanych przed doświadczonych kolegów – CrossFit to taka sama droga do doskonałości, jak w przypadku innych dyscyplin i wymaga cierpliwości. Największą głupotą jest jednak ignorowanie zasad bezpieczeństwa – używanie zbyt dużych obciążeń czy samotne wykonywanie ćwiczeń wymagających asysty.

CrossFit jako moda

Jest jeszcze jeden aspekt sprawiający, że CrossFit nie jest dla każdego. Moda na treningi tego typu jest tak duża, że wiele osób lansuje się z pomocą CrossFitu, nie mając wiele wspólnego z ćwiczeniami. To powoduje dość negatywny odbiór CrossFitu – bardzo wartościowe treningi już zyskały miano „sportu dla pozerów”. Cierpią na tym prawdziwi miłośnicy tej dyscypliny, którzy często boją się w towarzystwie wspomnieć o tym, że trenują aktywnie CrossFit. Warto o tym pamiętać i nie przyczyniać się do pogłębiania tego problemu – CrossFit to naprawdę wartościowa metoda treningu, która nie zasługuje na tak obelżywe określenia. Dlatego też jeżeli ktoś faktycznie nie ma zamiaru trenować CrossFit – niech lepiej nie wykorzystuje go do podniesienia swojej pozycji społecznej. Nikomu nie przyjdzie z tego nic dobrego.

CrossFit a stres

Wiele osób uważa, ze aktywność fizyczna jest świetnym odreagowaniem codziennych stresów – zgadza się że sport może pomóc w odreagowaniu i spowodować że chociaż na chwilę zapominamy o problemach dnia codziennego, nie można jednak przesadzać! Należy pamiętać że aktywność fizyczna również jest dla organizmu stresem!

Organizm najlepiej potrafi adaptować się do bardzo silnego stresu (duże obciążenie, ilość powtórzeń silne napięcie) w momencie kiedy stres fizyczny jest ukierunkowany, jeżeli łączymy ćwiczenia (trening siłowy i w trakcie bądź po ćwiczenia aerobowe) co jest typowe dla CrossFit’u układ nerwowy oraz cały organizm nie może w pełni zaadaptować się do stresu na jaki jest narażony, a tym samym musi adaptować się do wielu innych środowisk stresu czego efektem jest skorzystanie z dużych rezerw energetycznych, a tym samym spadku testosteronu / estrogenu czego konsekwencją może być spadek serotoniny odpowiedzialnej za nasze samopoczucie i ogólne osłabienie ukrwienia wielu organów w organizmie co doprowadza do ich gorszego funkcjonowania.

Czy CrossFit jest szkodliwy?

Wszystko zależy od podejścia i zdrowego rozsądku, pamiętaj żeby nie przesadzać z ambicjami i słuchać swojego ciała, nie lekceważ pierwszych objawów przemęczenia oraz bólów które mogą być wstępem do długotrwałych kontuzji a nawet zwyrodnień. Jeśli miałeś stresujący dzień nie przesadzaj z intensywnością treningu, pamiętaj że dla organizmu stres psychiczny i fizyczny to taki sam stres a jego nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Pamiętaj również aby trenować pod okiem wykwalifikowanego trenera który nauczy Cię poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń, znacznie zmniejszy to  prawdopodobieństwo kontuzji.

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!