Jesteś tutaj
Jak rehabilitować stawy? Regeneracja 

Jak rehabilitować stawy?

Rehabilitacja stawów – jak?

Istnieje wiele przyczyn problemów ze stawami, mogą mieć one podłoże zapalne i niezapalne. W pierwszym przypadku wynikają one z różnych chorób, a w drugim dotyczą najczęściej przeciążenia po intensywnym treningu lub pracach fizycznych.

Przy wstępnej auto – diagnozie, należy zwrócić uwagę czy ból stawów występuje dopiero na skutek wykonywania jakichś określonych ruchów, a więc jest „uruchamiany” mechanicznie, czy pojawia się już we wczesnych godzinach rannych, nieraz wręcz wybudzając ze snu.Kontakt z lekarzem jest zalecany, jeżeli występują problemy z porannym rozruchem, można odczuć ogólne zmęczenie, wraz z bólem stawów widoczne są obrzęki, zaczerwienienia i ograniczenie ruchomości. Jeżeli wykluczy się podłoże zapalne, a ból występuje jedynie na skutek przeciążenia spowodowanego uprawianiem sportu, warto opracować specjalny trening stawów. Jego celem będzie redukcja stanów zapalnych i ewentualnych obrzęków, zwiększenie ukrwienia i ruchomości w określonych częściach ciała, wzmacniając je i tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia dolegliwości w przyszłości.

 

Rehabilitacja stawów przy użyciu taśmy floss band

Tego typu trening nie jest trudny, a zakup niezbędnego wyposażenia nie jest dużym kosztem. Taśmy do rehabilitacji dostępne są już od kilkudziesięciu złotych za sztukę. Warto przezornie zaopatrzyć się w jedną, tak by w razie potrzeby od razu po nią sięgnąć – podobnie jak czapkę i szalik zakłada się przy każdym wyjściu na dwór, a nie dopiero po wystąpieniu gorączki, kaszlu i kataru.

Flossing polega na owinięciu („bandażowaniu”) ciasno okolic stawu, zakrywając całą powierzchnie skóry w tym obszarze. Następnie wykonuje się szereg naturalnych ruchów, aż do poczucia mrowienia. Należy wówczas ściągnąć taśmę. Po takim zabiegu zazwyczaj odczuwa się zwiększenie zakresu możliwych do wykonania ruchów oraz zmniejszenie bólu. Nie jest to żadna magia – zastosowanie takiej kompresji powoduje znane i opisane przez fizjoterapeutów i lekarzy skutki. Pobudza ona układ krwionośny i limfatyczny do wzmożonej aktywności po zdjęciu taśmy. Dzięki temu organizm między innymi szybciej usunie z danego obszaru substancje, które są odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych. Jedynie sama metoda, wykorzystująca taśmy gumowe do rehabilitacji, jest stosunkowo nowa. Coraz więcej specjalistów odkrywa jednak zalety takich zabiegów i z powodzeniem stosuje je na co dzień w pracy z rekonwalescentami.

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu jak należy stosować taśmy floss band

Ofertę taśm floss band można zobaczyć na stronie naszego sklepu: Floss Band

 

Samodzielny trening stawów

Dbałość o stawy, choć wielu młodym ludziom może wydawać się czysto abstrakcyjnym zagadnieniem, jest istotna z punktu widzenia profilaktyki chorób w wieku podeszłym. Jedną z rzeczy, którą można zrobić jest stosowanie diety bogatej między innymi w białko, kolagen i witaminę D, które są naturalnymi sprzymierzeńcami układu kostno – stawowego. Zdrowa dieta zapobiega też występowaniu otyłości, która jest jednym z najważniejszych czynników powstawania chorób stawów. Inna rzecz to regularna aktywność fizyczna.

Materac gimnastyczny, rower stacjonarny, taśmy floss band  czy odpowiednie obuwie sportowe – to narzędzia przydatne, jeżeli chce się zachować sprawne stawy na lata. Trening stawów można w razie potrzeby uzupełniać suplementami diety zawierającymi kwas hialuronowy. Pomaga on uzupełnić ilość mazi stawowej.

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!