Jesteś tutaj
Jakie sztuki walki dla początkujących? CrossFit Sporty Walki 

Jakie sztuki walki dla początkujących?

Sztuki Walki dla początkujących – jakie wybrać?

Decydując się na regularne treningi sztuk walki, warto zwrócić uwagę na pozytywne aspekty podjęcia takiej aktywności. Do najczęściej wymienianych zalet należą: poprawa kondycji i stanu mięśni, lepsza sylwetka, wzrost samodyscypliny. Badania psychologów wskazują również np. na niższy poziom lęku u osób trenujących sztuki walki czy niższe napięcie nerwowe, niż u osób nietrenujących. Regularne uczestnictwo w spotkaniach sekcji czy klubu może być również początkiem wartościowych, długofalowych znajomości, niejednokrotnie przyjaźni na całe życie. Przedtem należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie sztuki walki wybrać na początek?

W każdym miejscu globu opracowuje się i udoskonala wiele systemów i technik walki wręcz lub z użyciem broni białej. Część z nich opiera się również o system przekonań i praktyk mających na celu samodoskonalenie, jak jest np. w sztukach wywodzących się z Dalekiego Wschodu. Sportem walki, znanym w świecie już od starożytności, jest boks. Stawia on przed trenującymi duże wymagania kondycyjne i wydolnościowe, co sprawia że trening bokserski świetnie poprawia ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Inną ciekawą i bardzo szeroko znaną sztuką walki jest karate, które w tej chwili posiada już ponad 100 odmian na całym świecie. Z racji dość dużej popularności karate, opracowana została rozbudowana hierarchia stopni, co motywuje adeptów do intensywnych ćwiczeń, celem uzyskania kolejnego stopnia. Karate stworzone zostało na bazie judo, innej japońskiej sztuki walki, która szczególną uwagę kładzie na rzuty, mające wywrócić przeciwnika (wykorzystuje się w tym celu biodra, nogi, stopy itd.) oraz obezwładnienia poprzez: trzymania, dźwignie i duszenia. W judo zabronione jest np. uderzanie i kopanie, dotykanie twarzy przeciwnika czy atakowanie stawów (z wyjątkiem łokciowego). Jest to więc całkiem inna sztuka walki niż wspomniany wcześniej boks, w którym uderzenia w głowę są jednym z głównych elementów. Inną sztuką walki, o której warto wspomnieć jest brazylijskie jiu-jitsu (wywodzące się od japońskiego jujutsu), kładące nacisk na walkę w parterze. Jest ono przydatne do unieruchomienia przeciwnika bez wyrządzania mu poważnej krzywdy, poprzez dźwignie bądź duszenia.

Przy kłopotach z wyborem konkretnej sztuki walki, ciekawym pomysłem wydaje się trening MMA (Mixed Martial Arts). Jest to połączenie różnych technik, co szczególnie widać w odsłonie zawodowej MMA, gdzie ograniczenia co do zasad są minimalizowane. Tego typu trening jest wszechstronny, przygotowuje do walki w stójce, parterze oraz w zwarciu. Dużo jest w nim elementów występujących we wspomnianych w poprzednim akapicie sztukach walki i nie tylko. Należy dodać, że mimo wszechstronności, wielu zawodowych zawodników klasyfikowanych jest ostatecznie do jednej z następujących grup: „parterowiec”, „zapaśnik”, „uderzacz”.

Na koniec warto zaznaczyć, że wszystkie sztuki walki dla początkujących stanowić będą ciekawą przygodę, okazję do poprawienia samopoczucia oraz do samodoskonalenia. Nie do przecenienia jest korzyść polegająca na zwiększeniu możliwości skutecznej samoobrony w starciach poza ringiem czy matą. Jest to jedna z przyczyn, dla których kobiety decydują się na trening sztuk walki coraz częściej, mimo że – wydawałoby się – pasjonują się tego typu sportem głównie mężczyźni.

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!