Jesteś tutaj
W jakim wieku nasz metabolizm zaczyna spowalniać? Jak utrzymać jego zadowalające tempo? Dieta 

W jakim wieku nasz metabolizm zaczyna spowalniać? Jak utrzymać jego zadowalające tempo?

Kiedy nasz metabolizm zaczyna spowalniać?

Niejednokrotnie słyszeliśmy zapewne, że waga ciała, metabolizm, kondycja fizyczna, gibkość oraz ilość tkanki tłuszczowej zmieniają się z wraz wiekiem.

W ramach dzisiejszego artykułu przyjrzymy się tej kwestii bliżej i zestawimy ją z danymi naukowymi. Warto bowiem wiedzieć, że nie istnieje określony wiek, w którym tempo pracy naszego metabolizmu raptownie i drastycznie spada. Jeżeli utrzymujemy swoją kondycję na odpowiednim poziomie dzięki uprawianiu ćwiczeń wytrzymałościowych lub kardio oraz stosujemy odpowiedni program żywieniowy, ograniczenie szybkości przemiany materii będzie w naszym przypadku zachodziło znacznie wolniej i łagodniej. W wielu przypadkach fakt, że przybieramy na wadze z wiekiem spowodowany jest przyjmowaniem nadmiernej ilości kalorii przy jednoczesnej zbyt małej częstotliwości ćwiczeń lub też nieodpowiednio ukierunkowanym wysiłku fizycznym (możemy bowiem nadmiernie zaangażować się w trening kardio, pomijając ćwiczenia wytrzymałościowe, które to pomagają nam budować tkankę mięśniową).

Nadmienić należy także, że nasze ciało działa w oparciu o zasadę “funkcje nieużywane zanikają”. Jeżeli niewystarczająco angażujemy mięśnie do wysiłku fizycznego, ich objętość zacznie się zmniejszać, natomiast brak ruchu na przestrzeni kolejnych lat zauważalnie spowolni nasz metabolizm. Jeżeli nie podejmiemy starań mających na celu utrzymanie aktywnego stylu życia, może nam być o wiele trudniej zachować zadowalającą wagę oraz masę mięśniową.

Mimo, że fakt ten wydawać się może nieco przygnębiający, powinniśmy spojrzeć na niego z innej perspektywy. Pokazuje on bowiem, że nie jesteśmy całkowicie bezsilni jeżeli chodzi o wygląd naszego ciała oraz jego funkcjonowanie. Decyzje podejmowane każdego dnia (i odnoszące się przede wszystkim do ilości i jakości spożywanych posiłków oraz częstotliwości wysiłku fizycznego) mogą w znacznej mierze przyczynić się do poprawy…lub pogorszenia naszej kondycji ogólnej.

Najistotniejszą lekcją jaką powinniśmy wynieść z niniejszego artykułu jest to, iż powinniśmy zawsze czuć pełną odpowiedzialność za nasze ciało. Nie jest bowiem tajemnicą, że i nas dopadnie proces starzenia, jednakże nie powinno to sprawiać, że zaniedbamy regularny program treningowy. Z czasem zmieni się zapewne ilość hormonów w naszym ciele, stawy nie będą tak elastyczne jak kiedyś, okres regeneracji po treningu może być dłuższy, a my sami odczuwać będziemy niekiedy nagły spadek energii, jednakże nie powinno nas to zniechęcać do dalszego dbania o nasz organizm. Podejmowane przez nas wybory mają ogromne znaczenie, zwłaszcza w ujęciu długoterminowym. Zamiast więc trapić się spowalniającym metabolizmem, podejmujmy świadome decyzje żywieniowe i treningowe, a na pewno zauważymy rezultaty, które przejdą nasze najśmielsze oczekiwania.

Jak utrzymać  metabolizm na odpowiednim poziomie?

– Regularnie uprawiajmy trening wytrzymałościowy

– Wzbogaćmy trening kardio o ćwiczenia HIIT I interwałowe

– Zróżnicujmy stosowany program treningowy

– Nie czekajmy, aż metabolizm sam przyspieszy. Podejmijmy kroki mające na celu zwiększenie poziomu aktywności w codziennym życiu

– Starajmy się unikać dłuższych przerw od aktywności fizycznej

– Spożywajmy regularnie niewielkie ilości pożywienia. Unikajmy sytuacji, gdy wiele godzin pracujemy lub uczymy się na czczo

– Unikajmy diet ekstremalnych/długotrwałych głodówek

– Nie strońmy od węglowodanów – są one nie tylko źródłem energii ale i mogą przyczynić się do poprawy ogólnego stanu naszego zdrowia

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!