Jesteś tutaj
Czy boks jest bezpieczny dla zdrowia? Regeneracja Sporty Walki 

Czy boks jest bezpieczny dla zdrowia?

Boks – bezpieczny dla zdrowia?

Na temat każdego ze sportów walki można usłyszeć różne, często kontrowersyjne opinie dotyczące wpływu na zdrowie. Istotne w tych dyscyplinach jest zadawanie przeciwnikowi obrażeń czy obezwładnianie go poprzez różnego rodzaju dźwignie, więc właściwie każde starcie niesie za sobą ryzyko kontuzji. Jak sytuacja się przedstawia jeżeli chodzi o boks? Jakie są najczęstsze kontuzje bokserów?

Na początek warto bardzo wyraźnie rozróżnić to, jaki wpływ wywiera na zdrowie zawodnika amatorski oraz zawodowy boks. Wady i zalety tej dyscypliny całkiem inaczej się przedstawiają w obu przypadkach. Wydaje się oczywiste, że gdy walka toczy się o miliony dolarów i jest oglądana przed telewizorami na całym świecie, determinacja zawodników jest bardzo wysoka. Inaczej będzie w przypadku amatorskiej potyczki na treningu, kiedy widzami są jedynie zasapani po swoim świeżo ukończonym starciu koledzy. Mimo tych ogólnych prawidłowości warto zwrócić uwagę, że wielu zawodowych bokserów mających pasy czołowych federacji stara się możliwie najbardziej szanować zdrowie i ciało przeciwnika, zachowując świadomość, że jest to dla nich obu narzędzie pracy i przysłowiowa „maszynka do zarabiania pieniędzy”. Z drugiej strony, ryzyko poważnej kontuzji może wystąpić nawet na pierwszym amatorskim treningu, kiedy początkujący adept nie jest jeszcze zaznajomiony z tajnikami boksu, a trochę już wprawiony przeciwnik chce wyraźnie zaznaczyć swoją przewagę.

rękawice żelowe
Rękawice żelowePrzejdź do oferty >>

Zdecydowanie najczęściej występujące i najbardziej znane bokserom są siniaki i krwotoki. Widać to szczególnie wyraźnie podczas wywiadów po walkach czy już podczas ostatnich rund tychże. Inaczej sytuacja wygląda jednak przy amatorskim boksowaniu. Tutaj siła uderzeń jest znacznie mniejsza, ponadto stosuje się kaski ochronne. Te czynniki powodują, że można bez kłopotu odbyć satysfakcjonujący trening, a następnego dnia pojawić się w pracy czy na ważnym spotkaniu bez tak wyraźnych śladów walki. Warto dodać, że chociażby przecięcie łuku brwiowego jest też częste w takiej dyscyplinie jak piłka nożna, mimo że uderzenie przeciwnika w żadnym wypadku nie jest celem tego sportu. Innym przykładem kontuzji bokserów są złamania oraz uszkodzenia stawów i więzadeł. Szczególnie groźne są złamania żeber, kiedy ból ogarnia – zdawałoby się – cały obszar brzucha i narządów wewnętrznych. Należy jednak zauważyć, że tego typu zagrożenie jest bardzo powszechne także podczas schodzenia po oblodzonych schodach zimą.

Najczęstsze kontuzje bokserów, związane z zadawaniem ciosów dotyczą nadgarstków. Żeby im zapobiec, warto dobrze poznać techniki bandażowania dłoni przed treningiem / walką. Istnieją różne sposoby, najlepiej poradzić się w tej kwestii bardziej doświadczonych zawodników oraz obserwować stan swoich dłoni i nadgarstków, zwracając szczególną uwagę, jeżeli pojawi się ból. Brak bandażowania może skutkować poważnymi kontuzjami rozłożonymi w czasie. Oznacza to, że można nie uskarżać się na ból przez dłuższy okres, ale jedno niefortunne uderzenie może być brzemienne w skutkach. Podobnie, jak w innych dyscyplinach sportu – jeżeli pojawi się ból, należy przerwać trening i obserwować swoje ciało, nie obawiając się konsultacji z lekarzem, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Prezentujemy materiał filmowy z udziałem Borysa Mańkowskiego, który pomoże nam uniknąć kontuzji.

W rozważaniach o wpływie boksu na zdrowie nie sposób pominąć jeszcze jednej ważnej kwestii, która spędza sen z powiek niektórym trenującym. Jest to wpływ boksowania na stan układu nerwowego, a dokładniej tyczy się ryzyka wystąpienia encefalopatii bokserskiej, czyli przewlekłego urazowego uszkodzenia mózgu. Choć nazwa brzmi bardzo groźnie, to warto zaznaczyć, że dotyczy tylko zawodowych bokserów odbywających intensywne treningi i zacięte walki. Lekarze podają, że na chorobę zapada około 10-15 % zawodowców i to dopiero po 12-16 latach od rozpoczęcia kariery. Amatorskie i „dorywcze” uprawianie tego sportu nie wiąże się z aż takim ryzykiem. Tutaj prym wiedzie zdecydowanie pozytywny wpływ na zdrowie, taki jak poprawa kondycji i rozwój mięśni. Druga kwestia to nabycie umiejętności walki. Trenowanie którejkolwiek ze sztuk walki ma pozytywny wpływ na radzenie sobie w sytuacjach niebezpiecznych. Zdecydowanie lepiej, będąc zaczepionym na ulicy, poradzi sobie człowiek, który jakiś sport walki trenował. Zwiększa to szansę rozprawienia się z potencjalnym napastnikiem, złodziejem itp. Czy nie warto wobec tego poświęcić trochę czasu na treningi (z profesjonalnymi zabezpieczeniami i bandażowaniem), znieść lekkie kontuzje, by kiedyś uratować się od poważniejszej utraty zdrowia lub majątku w bezpośrednim starciu z przestępcą?

Śledź kanał z video poradnikami w wykonaniu AKADEMII DBX BUSHIDO na YT

 

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!