Jesteś tutaj
CrossFit – na czym polega? CrossFit 

CrossFit – na czym polega?

Czym właściwie jest CrossFit?

W każdej dziedzinie zdarzają się pewne tendencje dyktowane modą lub wyjątkową popularnością danego nurtu. Nie inaczej jest w przypadku treningu – aktualne trendy sprawiają, że to właśnie CrossFit staje się celem wielu miłośników aktywności fizycznej. Co jednak sprawia, że właśnie ta specyficzna dyscyplina jest tak dużym obiektem zainteresowania ludzi na całym świecie? Na czym właściwie polega CrossFit?

CrossFit – trening dla każdego

crossfit

Ofertę sprzętu do CrossFitu można znaleźć pod linkiem – CrossFit >>

Narodziny CrossFitu zawdzięczamy Amerykaninowi, który stworzył unikalne połączenie ćwiczeń kondycyjnych i siłowych. Pan Greg Glassman opracował autorski program treningowy, który dedykowany był na potrzeby oddziałów kalifornijskiej policji. Trening okazał się na tyle skuteczny, że w niedługim czasie korzystać zaczęły z niego także inne służby mundurowe – strażacy oraz słynni, amerykańscy Marines. Czy jednak oznacza to, że CrossFit jest zarezerwowany jedynie dla niezwykle sprawnych policjantów czy komandosów ze służb specjalnych? Absolutnie nie.

Jednym z fundamentalnych założeń tego systemu ćwiczeń było stworzenie programu treningowego, który będzie mogła wykorzystać każda osoba, na tyle zdeterminowana aby intensywnie ćwiczyć – niezależnie od stanu kondycji czy wieku. Jak to możliwe? Otóż CrossFit bazuje na klasycznych ćwiczeniach, które wykonuje się w pewien określony sposób, z bardzo dużą intensywnością. Największy nacisk kładziony jest na naukę poprawnej techniki i ciągłe przekraczanie własnych granic. Oznacza to, że CrossFit może trenować absolutnie każdy.

Cross Trening – na czym polega?

Najprościej mówiąc, CrossFit to krótkie treningi ogólnorozwojowe. Nie stawia się tutaj na izolowanie poszczególnych grup mięśniowych, a celem jest kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej, bez nastawienia na cel w postaci wielkich mięśni czy idealnie wyglądającej talii – te rzeczy są niejako pozytywnym „efektem ubocznym”. CrossFit jest sposobem na poprawę i utrzymanie sprawności, zwinności i elastyczności, pomaga osiągnąć siłę i wytrzymałość, a jednocześnie nie zapomina się w nim o szybkości, równowadze czy precyzji ruchu. To, że treningi CF wykonywane są w jednym, intensywnym ciągu doskonale wpływa też na wydolność serca i układu oddechowego. Pojedynczy obieg składa się z kilku różnorodnych ćwiczeń, a sam trening trwa nie dłużej niż 30 minut. W praktyce nie ma tu też żadnego określonego zestawu ćwiczeń – wykonuje się klasyczne treningi siłowe, pompki, przysiady, ćwiczenia ze sztangą czy podciąganie na drążku, łącząc je z treningami wydolnościowymi lub kondycyjnymi w postaci biegów, pływania czy wiosłowania.

Cross trening z użyciem kamizelki obciążeniowej DBX BUSHIDO


Zachęcamy do śledzenia dalszej serii cross treningów Akademii DBX BUSHIDO

CrossFit – styl życia

Najważniejszą rzeczą, która sprawiła, że Crossfit stał się tak popularny jest społeczność skupiona wokół tej dyscypliny. To właśnie idea rywalizacji sprawiła, że tysiące młodych ludzi pokochały CrossFit. W klasycznej siłowni nie ma miejsca na wspólnotę – każdy zajęty jest wykonywaniem ćwiczeń, często z książką lub słuchawkami na uszach. W CrossFit chodzi o to, aby spotkać się z innymi pasjonatami i zmęczyć się do granic możliwości, wzajemnie się wspierając, dopingując i sprawdzając swoje możliwości. CrossFit to przede wszystkim ludzie.

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!