Jesteś tutaj
CrossFit a trening obwodowy – czym się różnią? CrossFit 

CrossFit a trening obwodowy – czym się różnią?

Czy CrossFit i trening obwodowy to to samo?

CrossFit Stał się bardzo popularną aktywnością fizyczną, która budzi mimo wszystko dość mieszane uczucia w społeczeństwie. Można spokojnie powiedzieć, że ćwiczenia CF mają tyle samo zagorzałych fanów, co przeciwników. Każdy, kto jednak miał okazję zainteresować się szerzej tematyką, mógł zauważyć, że ćwiczenia tego typu wyglądają bardzo podobnie do tych, które oferuje klasyczny trening obwodowy. Czy zatem CrossFit to jedynie modna nazwa?

Czy Cross Fit różni się czymś istotnym od treningu obwodowego?

Podobieństwa pomiędzy klasycznym treningiem obwodowym a ćwiczeniami CrossFit to jedynie pozory. Niektórzy miłośnicy sportu uważają, że jedyną zauważalną zmianą jest to, iż w ćwiczeniach CF używa się w roli obciążenia masy własnego ciała, podczas gdy trening obwodowy prowadzi się z pomocą sztang i hantli. To jednak nieprawda – trening ogólnorozwojowy to zwykle dodatek do ćwiczeń siłowych, podczas gdy CF pełni funkcję pełnowartościowego, celowego treningu. Różnice widać głównie w technice i metodach prowadzenia ćwiczeń – warto zatem od razu powiedzieć: CrossFit nie ma zbyt wiele wspólnego z treningiem obwodowym.

Jakie są różnice pomiędzy ćwiczeniami CrossFit i ćwiczeniami obwodowymi?

Pierwszą zauważalną różnicą jest sposób komponowania ćwiczeń – CrossFit opiera się o połączenie przeróżnych form aktywności, poprzez mieszanie np. ćwiczeń kulturystycznych z ćwiczeniami aerobowymi. Ćwiczenia obwodowe są znacznie bardziej ubogie i skierowane na konkretny cel lub partię mięśniową. Różnica leży także w tempie prowadzenia ćwiczeń – jak wiadomo CrossFit wymusza bardzo duże tempo, a podstawą skuteczności takiego treningu jest dynamika i szybkość wykonania wszystkich ćwiczeń z serii. Ćwiczenia obwodowe dają czas „na oddech” – pomiędzy poszczególnymi obwodami są wprowadzane przerwy i mamy do czynienia również z mniejszym obciążeniem.

Bardzo ważna jest także „funkcjonalność” – ruch wykonywany w ćwiczeniach obwodowych zwykle nastawiony jest na spinanie mięśni, a same ćwiczenia nastawione są na izolacje poszczególnych partii ciała. CrossFit to zupełne przeciwieństwo – ruch jest naturalny, mięśnie pracują z maksymalną funkcjonalnością i w żaden sposób nie zależy ćwiczącym na izolowaniu określonych partii ciała. Nawet gdyby spróbować znaleźć wspólny mianownik tłumacząc, że przecież w obu tych treningach mamy do czynienia z seriami ćwiczeń siłowych, szybko okaże się, że to pozory. Oczywiście – CrossFit korzysta z ćwiczeń typowo kulturystycznych, ale zwykle są to inne zestawy. W CF najcenniejsze ćwiczenia mające na celu poprawę siły mięśni to rwanie, przysiad, podrzut czy ćwiczenia balistyczne. W obwodowym treningu ogólnorozwojowym stawia się zazwyczaj na rozpiętki lub wyciągi – zatem nawet  w tym wypadku widać wyraźne oddzielenie CrossFitu od obwodów.

Ostatnią z ważnych różnic jest czas ćwiczeń. CrossFit stawia na szybkie, ale bardzo intensywne tempo – typowy trening można skończyć w kilka minut lub maksymalnie pół godziny. Tempo treningu obwodowego jest wolne, przejścia charakteryzują się płynnością a wszelkie powtórzenia są dokładnie liczone.

Jak widać, różnice są mocno zauważalne i błędem jest stwierdzenie, że CrossFit to jedynie ładna i modna nazwa dla zwykłego treningu obwodowego. Oba rodzaje ćwiczeń nastawione są na inny cel i nie można także próbować ich porównywać lub stwierdzać, czy któryś z nich jest „lepszy” lub „gorszy”.

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!