Jesteś tutaj
CrossFit czy Cross trening – czym się różnią i co jest lepsze dla Ciebie? CrossFit 

CrossFit czy Cross trening – czym się różnią i co jest lepsze dla Ciebie?

W publikacjach książkowych i w sieci znaleźć można określenia CrossFit i Cross Trening – dla większości są to po prostu synonimy tej samej metody treningowej. Prawda jest jednak nieco inna – oba te treningi mają bardzo dużo cech wspólnych, ale dzieli je kilka różnic, które w praktyce nie pozwalają używać tych słów zamiennie. Co różni CrossFit od Cross Treningu i który z nich będzie lepszy dla Ciebie?

CrossFit i Cross-Trening – podobieństwa

W obu przypadkach mówimy o metodzie treningu funkcjonalnego, nastawionego na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Zarówno w jednym, jak i drugim sposobie trenowania mamy do czynienia z bardzo wysoką intensywnością ćwiczeń oraz wyznaczaniu sobie nowych granic. Podobne są również techniki oraz inteligentny sposób wyboru ćwiczeń. Można także stworzyć paralelę w kwestii społeczności ćwiczących CrossFit i Cross Trening  – zarówno tu i tu mamy do czynienia z lokalnymi, niedużymi grupami osób, które łączy wspólna pasja.

 

Prezentujemy przykładowy materiał filmowy Cross Treningu z wykorzystaniem XBAG

Serie Cross treningów AKADEMII DBX BUSHIDO można śledzić na YT : TUTAJ

 

CrossFit i Cross-Trening –  różnice

trening crossfit
Crossfit z piłką Wall Ball

A zatem jakie są te różnice, które sprawiają, że Cross Trening jest czymś nieco innym od CrossFitu?

Przede wszystkim do czynienia mamy z różnym sposobem rozumienia wyzwań. CrossFit jest dyscypliną typowo nastawioną na rywalizację z innymi ludźmi. Inni członkowie lokalnej grupy stają się zarówno pomocą, jak i środkiem do zdobywania motywacji. W CrossFit pokonanie kogoś w sportowej rywalizacji jest głównym wyznacznikiem celu. Cross Trening jest w pewien sposób bardziej kameralny i zbudowany głównie na idei pokonania swych własnych ograniczeń. Wyzwania i motywacje są budowane na kanwie pragnienia ciągłego rozwoju dla samego siebie i próby znalezienia własnych zalet i określenia zakresu możliwości.

Nieco inaczej wygląda także podejście do samych ćwiczeń. CrossFit jest wymagający w pełnym tego słowa znaczeniu i jest traktowany jako dyscyplina typowo sportowa. Znaczenie ma największy ciężar, najlepsza technika czy najlepszy wynik. Mamy tutaj do czynienia z treningiem, który skupiony jest na rywalizacji za wszelką cenę. W Cross Treningu większą uwagę przywiązuje się do bezpieczeństwa i efektywności ćwiczeń. To metoda, w której stawia się nieco wolniejszy, ale za to bardziej zrównoważony postęp. W CrossFit mamy też znacznie bardziej zróżnicowany zestaw ćwiczeń, które można określić jako „mało tradycyjne” – miłośnicy tej dyscypliny stawiają na wyczerpujące maratony, wspinanie się po linach, podnoszenie ogromnych ciężarów czy czołganie po torach przeszkód. Cross Trening jest nieco bardziej zbalansowany – interwałowe ćwiczenia gimnastyczne, bezpieczna kulturystyka, jazda na rowerze czy bieganie mają tutaj częstsze zastosowanie. Nie stawia się na bardzo ekstremalne wyzwania dla organizmu, ale efektywne i intensywne trenowanie z pożytkiem dla organizmu.

Dla kogo dobry jest CrossFit, a dla kogo Cross Trening?

CrossFit docenią z pewnością osoby ceniące sobie najbardziej ekstremalne wyzwania oraz sportowcy szukający bardzo mocnej rywalizacji. To także idealna metoda dla osób, które wykonują zawód wymagający przekraczania granic – strażaków, żołnierzy czy policjantów. Cross Trening to nieco łagodniejsza forma, która idealnie sprawdzi się w przypadku każdego, kto chciałby poprawić swoją kondycję i wydolność, pokonywać własne granice i trenować dyscyplinę ciekawą oraz daleką od monotonni. Nie oznacza to jednak, że jedno wyklucza drugie. Trenując Cross Trening  można po jakimś czasie przejść na ekstremalną ścieżkę CrossFit i odwrotnie – po wycieńczającym treningu w błocie zrelaksować się ćwicząc na sali mniej kontuzyjny Cross Trening.

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!