Jesteś tutaj
Jaki foam roller wybrać? CrossFit Regeneracja 

Jaki foam roller wybrać?

Wybór foam rollera – porady.

O potrzebie rozciągania i rozluźniania mięśni nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto ma styczność ze sportem. Ze względu na to, że każdy mięsień podczas skurczu skraca swoją długość, a podczas rozkurczu wraca do poprzedniego stanu, intensywny i długotrwały trening może odrobinę zaburzyć ten naturalny proces (objawia się to   m. in. ograniczeniem zakresu ruchów). Żeby pozwolić sobie na powrót do normalnego stanu, a więc uniknąć bólu, zakwasów, kontuzji i innego rodzaju dyskomfortu, można zastosować szereg dostępnych narzędzi, takich jak: wałek treningowy, foam roller, piłeczki lacrosse czy taśmy floss band. Nic, rzecz jasna, nie zastąpi profesjonalnego masażu wykonanego przez kwalifikowanego i doświadczonego fizjoterapeutę, jednak jeżeli nie mamy wystarczająco dużo czasu czy pieniędzy by się na co dzień jego pomocą posiłkować, warto zrobić coś we własnym zakresie.

Roller treningowy – twardy czy miękki?

Pierwszą sprawą, nad jaką należy się zastanowić jest dobór twardości wałka do masażu. W żadnym wypadku nie należy się tutaj posiłkować jedynie pozytywną rekomendacją znajomego (chyba, że ten znajomy jest podobnej budowy ciała, ma podobną masę mięśniową, napięcie mięśniowe itd.). Dla kogoś, kto jest szczupły, nie odznacza się okazałą muskulaturą i planuje dopiero rozpocząć rolowanie wskazany jest roller piankowy raczej miękki. Jest to dobra rzecz na początek i pozwala oswoić się z takim sposobem ćwiczenia. Im większa masa mięśniowa oraz doświadczenie w tej dziedzinie, tym bardziej twardy foam roller można sobie sprawić. Póki powierzchnia rollera będzie płaska, można uniwersalnie stosować go do różnych grup mięśniowych. Jeżeli natomiast pojawi się potrzeba bardzo głębokiej penetracji większych mięśni, warto zaopatrzyć się w grid roller. Jego wyróżnikiem jest „bieżnik” na powierzchni, czyli ułożone równo wypustki. Takiego specjalnego rollera nie warto jednak stosować do masażu okolic kręgosłupa, by nie zrobić sobie krzywdy.

Roller Grid 2 - przejdź do oferty >>
Roller Grid 2 – przejdź do oferty >>

Jaki powinien być dobry foam roller?

Chcąc kupić roller treningowy, powinno się zwrócić uwagę na kilka istotnych jego właściwości. Pierwszą z nich jest tworzywo, z którego został wykonany. Ważne, by zapewniało ono jak największą trwałość przyrządu. W końcu do ćwiczenia z nim użyty może zostać ciężar całego ciała.

Drugim, godnym uwagi aspektem będzie odporność na wilgoć i brud – dobrze, by powłoka była możliwie jak najbardziej gładka, nie chłonęła niepożądanych elementów z podłogi podczas ćwiczeń. Wygodnym rozwiązaniem są wałki dwuczęściowe, które można połączyć w jeden duży wałek do masowania większych mięśni lub ćwiczyć mniejsze partie ciała wspólnie z partnerem, każde używając jednej części. W sprzedaży dostępne są nawet wałki trzyczęściowe, przydatne dla osób które nie mogą się zdecydować na jeden konkretny wałek, ze względu na kłopot z wybraniem twardości. Z takim wieloczęściowym wałkiem można regulować twardość, nakładając na siebie poszczególne części lub ściągając je. Niezależnie od ostatecznej decyzji, który model wybrać, roller piankowy pomoże każdemu w szybkiej regeneracji mięśni po treningu, wesprze osoby z kłopotami krążenia, a na samopoczucie tych którzy prowadzący siedzący tryb życia może mieć zbawienny wpływ.

 

Poniżej prezentujemy przykładowy trening z foam roller

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!