Jesteś tutaj
Jak samodzielnie rozpocząć trening sportów walki Sporty Walki 

Jak samodzielnie rozpocząć trening sportów walki

Sztuki walki – trening w pojedynkę

Poniższy artykuł pomóc ma osobom trenującym sztuki walki w poczynieniu postępów, ze szczególnym naciskiem na kwestie, na które należy zwrócić uwagę odbywając trening w domu. Rzecz jasna, nie będzie tutaj mowy o najbardziej efektownych konfiguracjach uderzeń w popularnych grach na konsole, uwaga skupi się raczej na treningu ogólnorozwojowym, wytrzymałościowym, siłowym czy doskonaleniu techniki. Najbardziej użyteczny jest on dla osób, które najbliższy klub / sekcję sportową mają w odległości kilkudziesięciu kilometrów, a chcą się rozwijać w wybranym przez siebie kierunku.

Sporty walki wymagają szerokiego przygotowania zawodnika, ćwiczenia pod wieloma względami. Podstawą będzie jednak zawsze solidna rozgrzewka. Warto zadbać o odpowiednie rozciągnięcie mięśni, tak by po przejściu do bardziej intensywnego treningu uniknąć kontuzji np. stawów czy ścięgien. Rozciąganie należy rozpocząć od góry ciała, od szyi, kończąc na stopach i stawach skokowych. Jeżeli chodzi o trening wzmacniający, to dobrze jest nie lekceważyć podstawowych ćwiczeń, takich jak np. skakanie na skakance, pompki w różnych konfiguracjach (np. z użyciem taboretów – tak, by angażować mięśnie w pełni), brzuszki, przysiady, wyskoki, wspięcia, podciąganie na drążku, itp. Wszystkie te ćwiczenia wpłyną korzystnie na siłę, kondycję i ogólną sprawność. Działają one jednak jedynie wtedy, gdy wykonuje się je systematycznie. Już po 1-2 miesiącach można zaobserwować dużą poprawę ogólnej formy i samopoczucia, szczególnie na początku ćwiczenia. Warto co jakiś czas zwiększać liczbę powtórzeń, obserwować reakcje organizmu czy poprosić kogoś o zmierzenie czasu wykonywania danej serii. Co jeszcze można zrobić, żeby trening w domu wpłynął pozytywnie na wyniki osób trenujących sztuki walki?

Materiał prezentujący trening z użyciem sandbaga

 

Do bardziej wszechstronnego treningu warto zaopatrzyć się w kilka użytecznych atrybutów. Jednym z nich jest sandbag – worek do ćwiczeń. Pierwotnie, ze względu na to że zajmuje małą ilość miejsca, wykorzystywano go w wojsku. Podobnie przydatny okazuje się w domu, kiedy nie ma się akurat miejsca bądź funduszy na zorganizowanie domowej siłowni. Pozwala on na wykonywanie takich ćwiczeń, jak przysiady z obciążeniem czy zarzucanie go na ramię. Zaletą jest w tym przypadku możliwość zaangażowania mięśni całego ciała.

Innym, ważnym dla trenujących sporty walki narzędziem jest worek treningowy. Tutaj należy zaznaczyć, że podstawy techniki najlepiej poznawać za pośrednictwem dobrego trenera. Nawet kiedy priorytetem (bądź przykrą koniecznością) jest trening w domu, warto poświęcić na początku trochę czasu i pieniędzy na kilka lekcji, bądź poradzić się bardziej doświadczonego znajomego. Rozwiązaniem pośrednim są poradniki i kursy video dostępne w Internecie. Co prawda nie zauważą one błędów ćwiczącego, ale pomogą w wykształcaniu sobie poprawnej techniki. Warto również trenować „na sucho” przed lustrem lub od czasu do czasu nagrywać swoje poczynania, by później wychwycić ewentualne braki techniczne (np. wyprowadzanie ciosów jedynie dłonią, a nie całym tułowiem). Rozpoczęcie treningów na worku należy rozpocząć od prostych kombinacji. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie stopera i boksowanie worka np. przez minutę, a później stopniowe zwiększanie tego czasu. W dalszej kolejności bardziej skomplikowane kombinacje. Trening na worku można również wykorzystać dla zwiększenia wydolności. Jedno z 3 – etapowych ćwiczeń polega na wykonywaniu po kolei przez określony czas kolejnych etapów:

  • regularne uderzanie worka z normalną dla siebie siłą i szybkością,
  • szybki bieg w miejscu przed workiem, podnosząc możliwie wysoko kolana, uderzając worek najszybciej jak się da, jednocześnie cały czas krążąc wokół niego,
  • nieco wolniejsze wyprowadzanie w worek najmocniejszych uderzeń, jakie jest się w stanie oddać.

Regularne powtarzanie tego ćwiczenia przyniesie szybko oczekiwany skutek. Okaże się, że podczas prawdziwej walki zmęczenie przychodzi znacznie później, dając dużą szansę uzyskania przewagi nad przeciwnikiem. Jak widać, trening w domu może przynieść wiele pozytywnych efektów, które przełożą się na wyniki na ringu. Nie zawsze trzeba podróżować daleko i płacić za karnet lub bilet, by poprawić swoją formę.

Prezentujemy trening wytrzymałościowy w wykonaniu Borysa Mańkowskiego z wykorzystaniem worka treningowego marki DBX BUSHIDO

 

Zapraszamy do śledzenia kolejnych serii treningów z Borysem Mańkowskim na naszym kanale YouTube: DBX BUSHIDO

 

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

One thought on “Jak samodzielnie rozpocząć trening sportów walki

  1. Emel

    To fakt, ze przygotowanie jest bardzo ważne. Pamiętam swoje początki gdzie miałem więcej kontuzji niż osiągów poprzez nieodpowiednie przygotowanie do treningów. W końcu zabrałem się na to z zupełnie innej strony – zacząłem od treningu therapy master przygotowującego do kolejnego podejścia do mojej przygody z mma. Taki trening znalazłem w Katowicach w gabinecie rehamed , nigdy wcześniej nie słyszałem o czymś takim ale się skusiłem i nie żałuję. Odpowiednie przygotowanie to podstawa i już teraz o tym wiem.

    No votes yet.
    Please wait...

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!