Jesteś tutaj
Jak zadbać o redukcję zbędnych kilogramów poprzez odpowiednie nawodnienie? Dieta 

Jak zadbać o redukcję zbędnych kilogramów poprzez odpowiednie nawodnienie?

Jak zadbać o nawodnienie organizmu

Kiedy rozpoczynamy nowy program treningowy, z dużą dozą prawdopodobieństwa otrzymamy wiele porad od rodziny, znajomych, trenerów, instruktorów, lekarzy i dietetyków. Najczęściej powtarzaną z nich zapewne będzie: „pamiętaj, aby pić odpowiednią ilość wody”. Jest to bardzo użyteczna wskazówka, jako że wodę pić powinniśmy nie tylko po treningu, ale także w ciągu dnia.

Wyróżnić można cały ogrom korzyści spożywania odpowiedniej ilości wody, jednakże miłośnicy wysiłku fizycznego zwykle wybierają jeden, motywujący ich do spożywania co najmniej litra tego płynu dziennie. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy poruszyć kilka kwestii związanych z zadowalającym nawodnieniem, w tym – jego wpływ na utratę zbędnych kilogramów.

Wiele z kwestii nadmienionych w tekście odnieść można także do innych płynów wykorzystywanych celem nawodnienia ciała, jednakże pamiętać należy, że efekty są najbardziej widoczne przy zastosowaniu wody (nie ma ona także negatywnego wpływu na nasze ciało, jak może to być z niektórymi innymi napojami). Przyjrzyjmy się sposobom, w jakie życiodajna woda wpływa na funkcjonowanie naszego ciała.

Aby w pełni zrozumieć dlaczego jest ona tak pomocna w redukcji masy ciała, poznać należy każdy aspekt funkcjonowania ciała, na który wpływ ma spożywanie tego płynu.

 

Jak na organizm wpływa spożywanie zimnej wody?

nawodnienie

Najprostszym sposobem przyspieszenia tempa spalania kalorii oraz utraty wagi jest zrozumienie w jaki sposób ciało absorbuje wodę. Musi ono najpierw ogrzać lub schłodzić płyn do temperatury ciała. Proces ten wymaga energii (a więc kalorii), aby ogrzać wodę (jeżeli wypiliśmy płyn poniżej temperatury ciała) lub też ją ostudzić (w przypadku odwrotnym). Zapotrzebowanie na kalorie nie jest w tej sytuacji zauważalnie wysokie, jednakże może okazać się istotne w ujęciu długofalowym.

 

Poniższy przykład odnieść można także do innych spożywanych płynów:  

Nasze ciało spala około jednej kalorii na każde 30 mililitrów spożytej wody w przypadku, gdy jest ona bardzo zimna. Po wypiciu litra wysoce schłodzonej wody tracimy dodatkowo 32 kalorie nie wykonując jakiegokolwiek dodatkowego wysiłku. Podana wartość może nie wydawać się zbyt wysoka, jednakże pamiętajmy, że spożywając litr zimnej wody dziennie, tracimy dodatkowo 224 kalorie tygodniowo, 896 miesięcznie i 10752 rocznie – jest to ekwiwalent półtora kilograma spalonego tłuszczu – wyłącznie poprzez spożywanie zimnej wody. Mimo, iż każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na omawiany płyn, to w większości przypadków nasz organizm potrzebować będzie dziennie znacznie więcej niż tylko jednego litra wody (zwłaszcza jeżeli żyjemy aktywnie), a więc podane wyliczenia mogą jeszcze wzrosnąć. Pamiętajmy, że jest to tylko jeden z korzystnych efektów, jakie woda ma na nasze ciało oraz na szybkość spalania kalorii.

 

Wpływ spożywania wody na możliwości organizmu

nawodnienie organizmu

Omawiając wpływ wody na nasze ciało nie można pominąć efektu jak ma na naszą aktywność fizyczną. Zapewne zdajemy sobie sprawę, że podczas treningu należy pić wodę…czy wiemy jednakże dlaczego tak się dzieje? Mięśnie w ciele ludzkim składają się w 80 % z tego płynu i potrzebują go, aby właściwie funkcjonować. Jeżeli jesteśmy odwodnieni, a nasze mięśnie tracą wodę, zauważymy znaczny spadek naszej wydajności treningowej, wytrzymałości i siły. Naukowcy oszacowali, że nawet jednoprocentowy spadek ilości dostarczanej wody poskutkować może nawet pięcioprocentowym spadkiem wydajności ciała. Może to sprawić, że będziemy spalać podczas treningów 5 % mniej kalorii, a także będziemy bardziej ospali i zmęczeni, co jeszcze bardziej odbije się na osiąganych efektach.

Przykładowo, załóżmy że dzięki ćwiczeniom spalamy dziennie 300 kalorii, nieoptymalne nawodnienie poskutkuje obniżeniem tej wartości o 15 kalorii dziennie, 105 tygodniowo, 420 miesięcznie oraz 5040 w skali roku. Jest to równoważnik jednego kilograma, którego nie stracimy przez kolejne 12 miesięcy. W przypadku intensywniejszych treningów wartość ta znacznie wzrośnie.

Właściwe nawodnienie a praca metabolizmu:

Woda wpływa na niemalże każdą z funkcji ciała. Jest ona chociażby odpowiedzialna za przyswajanie i transportowanie niemalże wszystkich witamin, składowanie węglowodanów w wątrobie i mięśniach, ułatwia trawienie, transportuje i usuwa zbędne składniki z krwi, czy też pozwala właściwie funkcjonować naszemu układowi odpornościowemu. Bez odpowiedniej ilości wody, nasz organizm nie jest po prostu w stanie właściwie funkcjonować!

Metabolizm określić można w uproszczeniu jako ilość kalorii, jakiej nasze ciało potrzebuje, aby przeżyć – jest to energia niezbędna do utrzymania wszystkich funkcji ciała bez wykonywania jakichkolwiek czynności dodatkowych. Różni się ona w zależności od osoby.

Przykładowo, kobieta o wzroście 162 centymetrów oraz ważąca 50 kilogramów potrzebuje 1300 kalorii dziennie, natomiast mężczyzna o wzroście 182 centymetrów i wadze 90 kilogramów powinien przyjmować około 2015 kalorii (wartość ta zależna jest od ilości masy mięśniowe). Przy obniżeniu o 5 % wydajności organizmu na skutek 1% zmiany poziomu nawodnienia ciała, wydajność naszego metabolizmu spadnie o 65-100 kalorii dziennie, 455-705 kalorii tygodniowo, 1820-2820 miesięcznie oraz 21840-33840 rocznie. Jest to nawet 3-5 kilogramów, które moglibyśmy spalić.

Przyglądając się szacunkom dla każdego z okresów mogą nie wydawać się spektakularne, jednakże w ujęciu długoterminowym są one całkiem znaczne i mogą mieć istotny wpływ na nasze starania redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Przez kilka lat możemy spalić nawet 5-7 kilogramów wyłącznie dzięki spożywaniu odpowiedniej ilości wody – bez ćwiczeń, dodatkowego wysiłku, suplementów, czy tabletek.

Osoby dbające o odpowiednie nawodnienie organizmu nie zauważą zapewne znacznej zmiany po zwiększeniu spożycia wody, jednakże ludzie zaniedbujący do tej pory picie odpowiednich ilości tego płynu na pewno odczują pozytywny wpływ wprowadzonej zmiany na organizm.

Właściwe nawodnienie postrzegać powinniśmy jako najbardziej efektywny, najtańszy oraz pozbawiony jakichkolwiek skutków ubocznych suplement diety. Niezależnie czy pragniemy zrzucić na wadze czy utrzymać obecną sylwetkę, wystarczy sięgnąć po płyn, do którego mamy dostęp niemalże na każdym kroku.

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!