Jesteś tutaj
Jaka jest najlepsza pora dnia na trening? Regeneracja 

Jaka jest najlepsza pora dnia na trening?

O której godzinie trenować? Zalety i wady ćwiczeń porannych, popołudniowych i wieczornych.

Jaka jest najlepsza pora na trening fizyczny? Okazuje się, że wszystko zależy od preferencji danej osoby, poziomu energii, motywacji oraz specyfiki planu treningowego. Niektórzy z nas czują się lepiej z samego rana, natomiast inni zauważają nagły przypływ chęci do treningu w godzinach popołudniowych. Określenie najlepszego czasu na ćwiczenia może kazać się problematyczne, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynamy określanie własnego programu treningowego i nie wiemy w jaki sposób nasze ciało zareaguje na określone godziny uprawiania wysiłku fizycznego.

Musimy także określić, która z pór najlepiej wpasuje się w nasz plan dnia. Fakt, iż czujemy największy przypływ energii o określonej porze dnia nie oznacza, że nasz harmonogram zajęć pozwoli na przeznaczenie rzeczonego okresu na wykonanie pełnego, satysfakcjonującego treningu. W ramach dzisiejszego artykułu przygotowaliśmy zestawienie korzyści oraz problemów jakie napotkać mogą na swojej drodze osoby trenujące o danej porze dnia.

Poranny trening

Korzyści

Możliwość reorganizacji planu dnia: ćwiczenia od razu po przebudzeniu łatwiej jest wykonać, ponieważ możemy przeprowadzić trening jeszcze przed pełnym zaangażowaniem się w codzienne obowiązki. Pozwoli nam to przeprowadzić trening unikając ewentualnych czynników rozpraszających. Nie będziemy także rozleniwieni całodniową pracą lub nauką.

Poprawa nastroju: Hormony poprawiające nastrój wytwarzane podczas wysiłku fizycznego pozwolą zacząć kolejny dzień bardziej optymistycznie oraz z większą chęcią do działania, co z kolei korzystnie przełoży się na naszą produktywność w dalszej części dnia.

Pozytywniejsze nastawienie: Jeżeli uda się nam aktywność fizyczną uczynić naszym priorytetem, o wiele lepiej zadbamy o własny stan zdrowia oraz umysłu. Będziemy także świadomiej podejmować decyzje żywieniowe na przestrzeni dnia.

Wady

Konieczność wczesnego wstawania z łózka:  Jeżeli nie jesteśmy rannymi ptaszkami, może sprawić nam kłopot wypracowanie nawyku regularnych ćwiczeń od razu po przebudzeniu.

Konieczność dawkowania wysiłku: Niezbędne w przypadku porannego treningu będzie ograniczenie intensywności ćwiczeń oraz wykonanie długotrwałej rozgrzewki. Unikać powinniśmy wykonywania ćwiczeń nadmiernie wymagających.

Źródła energii: Uprawianie treningu kardio na czczo jest dla niektórych osób doskonałym rozwiązaniem, jednakże niektórzy mogą uznać, że potrzebują choć niewielkiej przekąski przed przystąpieniem do ćwiczeń. Niezbędne okazać się może poeksperymentowanie z ilością i typami posiłków, jak również określenie optymalnego okresu czasu pomiędzy ich spożyciem a rozpoczęciem aktywności fizycznej.

Trening popołudniowy

Korzyści

Efektywność: Jeżeli jesteśmy w stanie poświęcić nieco czasu na sesję treningową w okolicy lunchu, oszczędzamy sporo czasu w późniejszej części dnia.

Znaczne pokłady energii: W przypadku, gdy ćwiczymy w okolicach lunchu, wysoce prawdopodobnym jest, że spożyliśmy wcześniej choć jeden posiłek – przekąski spożywane przed południem również pomogą nam ograniczyć uczucie głodu oraz nieco opóźnić moment spożycia lunchu.

Trening korzystniejszy niż kawa: Intensywny trening popołudniowy to doskonały sposób na orzeźwienie zarówno ciała jak i umysłu. Zauważymy na pewno także poprawę nastroju oraz wzrost produktywności.

Wady

Napięty grafik: Trening taki jak najbardziej można przeprowadzić, jednakże niekiedy trudno będzie go pogodzić z innymi obowiązkami.

Konieczność planowania posiłków: Podjęcie decyzji dotyczącej tego, czy lepiej jest wykonać trening przed czy po posiłku wymaga planowania, jednakże przy odrobinie wysiłku na pewno ustalimy, która z opcji lepiej wpasowuje się w nasz grafik.

 

Trening wieczorny

Korzyści

Redukcja poziomu stresu: Wyczerpujący trening wykonany po ciężkim dniu w pracy pozwala o wiele szybciej pozbyć się stresu.

Wyższy poziom energii: U niektórych osób poziom energii osiąga wartość szczytową pod wieczór i po spożyciu sycącego posiłku, dzięki któremu mają oni chęć do ćwiczeń i nie są ociężali.

Wady

Możliwe problemy ze snem:  Nie jest to kwestia wysoce problematyczna, jednak warto wziąć ją pod rozwagę. Nie należy nadmiernie przemęczać się na godzinę lub dwie przed udaniem się na wieczorny spoczynek. Doskonałym pomysłem na wieczorny trening będzie długa sesja rozciągania lub jogi.

Lenistwo: Największym minusem programu przewidującego wieczorny trening jest fakt, iż istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że odciągać będziemy jego rozpoczęcie do momentu, aż całkowicie go zaniedbamy. Konieczne jest wypracowanie odpowiedniej dyscypliny, aby możliwe było dotrzymanie postanowień treningowych.

Planując wysiłek fizyczny na dany okres pamiętajmy, że o wiele ważniejsze jest, abyśmy w swoim postanowieniu byli konsekwentni. Dobór pory dnia ma wagę drugorzędną. Konieczne jest określenie, kiedy będziemy w stanie regularnie wykonywać wysiłek fizyczny. Warto wsłuchać się w swoje ciało oraz określić własne możliwości poprzez dokładne przestudiowanie planu codziennych obowiązków. Z czasem na pewno uda nam się odnaleźć najbardziej odpowiadający nam czas na trening.

W jakich godzinach uprawiacie aktywność fizyczną i dlaczego? Jakie plusy lub minusy treningu wykonywanego o danej porze dnia dodalibyście do naszej listy? Podzielcie się z nami swoją opinią w komentarzach pod artykułem.

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!