Jesteś tutaj
KICKBOXING CrossFit Sporty Walki 

KICKBOXING

Kickboxing

Na początku istnienia kickboxingu, isniały jego dwa nurty: Japoński oraz Amerykański

Kickboxing japoński: Powstał z połączenia karate z boksem tajskim, gdzie swoje początki miał w drugiej połowie lat 60 XX w. Wtedy Japoński promotor bokserski Osamu Noguchi ściągnął do Japonii kilku tajskich bokserów aby zmierzyli sie oni z karatekami. Później opracowano nową sztukę walki którą nazwano kickboxingiem, wówczas dozwolone były kopnięcia, uderzenia pięściami, kolanem, łokciem, rzuty z judo, a także właściwe dla karate ciosy głową. Z czasem te dwie ostatnie techniki odrzucono.

Kickboxing amerykański: Zapoczątkowany przez amerykańskiech karateków którzy byli sfrustrowani zasadami walkii w karate które nakazywały jedynie zadawanie ciosów z ograniczoną siłą. w połowie lat 70 XX w. narodziło się „fullcontact karate”. Dozwolone były techniki bokserskie oraz kopnięcia w głowę. Walkę prowadzono najpierw na matach bez podziałów wagowych, lecz później przeniesiono się do ringu oraz wprowadzono limity wagowe.

Formuły ringowe kickboxingu

-Kickboxing fullcontact: Dozwolone techniki bokserskie, kopnięcia powyżej pasa, z minimalną ilością 8kopnięć na rundę. Zakazane są natomiast kopnięcia kolanem, uderzenia łokciami czy backfist (uderzenie ręką po obrocie). Walka odbywa się zazwyczaj w dystansie 3x2min.

-k1: Dozwolone są wszelkie techniki bokserskie, obrotowe uderzenia pięścią, kopnięcia oraz ciosy kolanami, bez względu na wysokość; nie wolno uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu, standardowo trwa 3×3 lub 5×3 min.

-lowkick: Dozwolone są wszystkie techniki bokserskie, kopnięcia do wysokości głowy, lowkicki. Nie wolno kopać kolanem ani uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu, standardowo trwa 3×2 min.

Formuły kickboxingu na macie

-Semicontact: formuła nastawiona głównie na szybkość zawodników; walka jest przerywana i punktowana po każdym czystym trafieniu przeciwnika; ograniczona siła uderzeń; walka odbywa się na macie, standardowo trwa 3×2 min

-lightcontact: Odpowiednik fullcontactu. Rozgrywany na macie, zawodnicy walczą z ograniczoną siłą uderzeń. zazwyczaj trwa 3x2min

-kicklight: odpowiednik lowkicka, rozgrywany na macie. Zawodnicy walczą 3x2min z ograniczonym kontaktem.

 

Głównym organem zrzeszający kluby jest Polski Związek Kickboxingu (PZKB), należący do WAKO (World Assostication of Kickboxing Organizations) które zrzesza większość krajów które rywalizują na arenie kickboxingu.

„Chciałbym zacząć ćwiczyć ale chyba jestem za stary”

zacząć ćwiczyć można w każdym wieku czy mająć 15, czy 65 lat, chociażby dla własnego zdrowia. Oczywiście jeśli myśli się o startowaniu w zawodach to powinniśmy zacząć najlepiej już w wieku szkolnym. Natomiast jeśli jesteśmy starsi, też nic nie stoi na przeszkodzie. Warto też wysłać najmniejsze dzieci (od 5 lat) na zajęcia kickboxingu (lub innych sportów walki) aby poprawiły one swoją koordynację ruchową, rozładowały nadmierną energię czy też uczyły się dobrych nawyków: pokory, samodyscypliny itp.

„Czy kickboxing jest bezpieczny?”

Kickboxing jest bezpieczną dyscypliną sportową. Jakiekolwiek walki czy sparingi odbywają się w pełnym sprzęcie a nad walką zawsze czuwa sędzia. Jednakże jak w każdym sporcie mogą się pojawiać kontuzje.

Dziękuje za przeczytanie artykułu oraz zachęcam do aktywnego spędzania wolnego czasu 🙂

Rating: 4.7. From 3 votes.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!