Materac gimnastyczny. Miękki czy twardy?
Jaki materac gimnastyczny wybrać?
Myśląc nad stworzeniem optymalnego środowiska treningowego, na jednym z pierwszych miejsc stawia się wybór odpowiednich materacy. Są one podłożem przy ćwiczeniach wykonywanych na leżąco, chronią zawodników sztuk walki podczas pojedynków i towarzyszących im upadków, zapewniając bezpieczeństwo. Innych parametrów oczekują trenerzy mma pracujący z dorosłymi zawodnikami, innych specjaliści prowadzący zajęcia z dziećmi, a jeszcze innych fizjoterapeuci, których interesuje z reguły specjalistyczny materac rehabilitacyjny. Dostępne artykuły różnią się między sobą również tworzywem, jakie posłużyło do ich produkcji. Najczęściej spotykanymi materiałami są: skóra syntetyczna (tańsza, ale bardziej „wrażliwa” np. na otarcia podczas ćwiczenia w obuwiu) oraz plawil (droższy, lecz bardziej wytrzymały). Kolejnym parametrem w przypadku materacy jest twardość.
Materac treningowy – jaki rodzaj do jakich ćwiczeń?
Organizując miejsce ćwiczeń dla dzieci, bądź myśląc o rehabilitacji pacjentów, warto zaopatrzyć się w materac gimnastyczny miękki. Da on więcej bezpieczeństwa najmłodszym zawodnikom oraz pozwoli uniknąć dodatkowego bólu osobom już uskarżającym się na występujące dolegliwości. Materac gimnastyczny twardy dedykowany jest natomiast ściśle osobom trenującym sztuki walki. W sklepach znaleźć można także – najbardziej uniwersalne – materace o średniej twardości. W zależności od potrzeb, można je używać zarówno do treningu rzutów, obaleń czy treningu parterowego w sportach walki, jak i do niektórych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Myśląc o długotrwałej eksploatacji materaca, niezależnie od poziomu sztywności, zwrócić należy uwagę na ewentualne wzmocnienia narożników. Są to miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia, stąd potrzeba dodatkowej ich ochrony.
Jakie jeszcze parametry posiada materac treningowy?
Oprócz wspomnianych powyżej: materiału oraz poziomu sztywności pianki, każdy materac posiada jeszcze kilka innych ważnych cech. Nie należy zapominać o podstawowych – długości i szerokości oraz ich ustaleniu zgodnie z własnymi potrzebami, zwłaszcza jeżeli kupuje się materac do użytku domowego. Nie ma bowiem nic mniej przyjemnego niż ćwiczenie z głową wystającą poza powierzchnię materaca. Dla komfortu warto kupić większy materac „na zapas”, tak by podczas treningu nie koncentrować się jedynie na tym, by nie wypaść poza jego powierzchnię. Duże materace polecane są również dla osób organizujących salę treningową w klubie bądź sekcji sztuk walki, gdzie można spotkać wysokich zawodników. Jeżeli mowa o salach do zbiorowych treningów, to warto zwrócić uwagę również na możliwość łączenia ze sobą kilku materacy (jeżeli nie widzimy takiej pozycji w specyfikacji produktu, można zapytać producenta – niektóre firmy doszyją specjalne, solidne rzepy na indywidualne zamówienie). Pozwoli to zapewnić bezpieczeństwo trenującym, niwelując ryzyko upadku w miejsce, z którego materac właśnie się przesunął i uderzenia np. głową wprost w podłogę. Inna rzecz umieszczana na materacach w celu zwiększenia ich stabilności to elementy antypoślizgowe. Również wpływają dodatnio na bezpieczeństwo trenujących. O solidności materaca świadczyć będą nici użyte do szwów oraz gotowość producenta do udzielenia gwarancji.