Jesteś tutaj
Najczęstsze kontuzje w sztukach walki – jak uniknąć Regeneracja Sporty Walki 

Najczęstsze kontuzje w sztukach walki – jak uniknąć

Kontuzje w sztukach walki – jak uniknąć najczęściej występujących

Niezależnie od preferowanych systemów walki, w sportach kontaktowych tego rodzaju bardzo często dochodzi do dotkliwych zwichnięć, stłuczeń i nadwyrężeń, wykluczających niekiedy zawodników na całe miesiące. Urazy tego typu powstają najczęściej w obrębie dłoni i są to zazwyczaj kontuzje nadgarstka oraz kontuzje kciuka. Urazów w sztukach walki należy unikać jak ognia – jednokrotnie nadwyrężone miejsca mogą stać się w następstwie osłabione i chronicznie boleć lub nawet ulegać dotkliwszym uszkodzeniom. Na szczęście przez dziesiątki lat rozwoju współczesnych sztuk walki, kontuzje zostały szczegółowo przeanalizowane przez lekarzy i ekspertów. Na podstawie badań i analiz stworzono szereg ćwiczeń rozgrzewkowych i zaprojektowano profesjonalne usztywniacze i ochraniacze bokserskie.

 

Rozgrzewka – podstawa efektywnego i satysfakcjonującego treningu

Intensywny trening bez rozgrzewki to wręcz gwarancja urazów lub nadwyrężenia kończyn. Bez odpowiednich ćwiczeń rozgrzewkowych ścięgna, stawy i mięśnie są nierozciągnięte i nieprzygotowane na nagłe obciążenie treningiem. Optymalny czas poświęcony na rozgrzewkę to 15 minut, w trakcie których wykonujemy ćwiczenia rozciągające i aerobowe. Tradycyjna reguła zapamiętana ze szkolnych zajęć wychowania fizycznego – poczynając od górnych partii mięśniowych, rozgrzewamy całe ciało do kostek – ma szczególnie dobre zastosowanie w przypadku osób początkujących.

Wzorowa rozgrzewka opiera się na przeplataniu ćwiczeń dotleniająco-pobudzających organizm (trucht, skakanka, podskoki, przysiady itd.) oraz cierpliwego rozciągania ścięgien i energicznych ruchów krążeniowych kończyn. Nie należy pomijać żadnego stawu, a w szczególności niepozornych kostek, nadgarstków i paliczków. Kontuzje nadgarstka oraz kontuzje kciuka (i innych palców) to najczęściej rozpoznawane urazy, których występowanie wcale nie musi oznaczać źle przyswojonej techniki elementów walki. Rozgrzewka stawów powinna przede wszystkim opierać się na zdecydowanych ruchach w obrębie pełnej ruchomości stawu – wymachy w przypadku stawów łokciowych i kolanowych oraz obroty, gdy rozgrzewamy stawy biodrowe, ramienne oraz promieniowo-nadgarstkowe. Nie należy pomijać nawet palców, które także warto stopniowo odginać i rozciągać.

 

Profesjonalny ekwipunek sportowy – najlepszy sposób na uniknięcie kontuzji

Gdy tracimy koncentrację w ferworze ćwiczenia ciosów, w trakcie sparingu albo jesteśmy już po prostu zmęczeni – nasza technika zaczyna kuleć. Nieostrożne ciosy w połączeniu z wysoką energią kinetyczną i brakiem odpowiedniego zabezpieczenia kończyn to prosta droga do bolesnych i przewlekłych urazów, szczególnie w obrębie dłoni i nadgarstka. Aby ustabilizować stawy i w pełni cieszyć się intensywnym treningiem, warto zaopatrzyć się w profesjonalną odzież specjalnego przeznaczenia.

Bandaże bokserskie
Bandaże bokserskie – Przejdź do oferty >>

Usztywniacze

Są to elementy stabilizujące, które zapewniają trwałe i miękkie jednocześnie wsparcie dla stawów, nawet przy maksymalnym obciążeniu kończyn. Usztywniacze są wygodne i zapewniają swobodny trening, ponieważ stosując je mamy pewność, iż niezależnie od impetu naszych ćwiczeń, stawy są odpowiednio chronione. Stabilizatory nie tylko mogą być stosowane profilaktycznie, lecz także w stanach pourazowych, gdy nie chcemy rezygnować z treningów i zależy nam na zapewnieniu tkankom prawidłowej rekonwalescencji.

 

Pod linkiem znaleźć można informacje dodatkowe na temat ochraniaczy i ich zalet w sztukach walki: Ochraniacze

 

Ochraniacze bokserskie

W sparingach treningowych stosowanie dobrze dopasowanych ochraniaczy i rękawic to rekomendowana praktyka. Dzięki nim ciosy są amortyzowane, zaś zawodnicy nie muszą ograniczać się w walce i mogą uderzać z dużą siłą bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu oponenta. Wykonane są najczęściej ze skóry (przeważnie sztucznej), zaś ich wypełnienie stanowi specjalna pianka absorbująca energię uderzeń. Ochraniacze występują w wariantach na całe ciało. Najważniejszym elementem defensywy jest ochrona głowy, dlatego w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w kask. Aby nasze ciosy były skuteczne przy maksymalnej ochronie dłoni, warto zakupić rękawice zamknięte lub chwytne ochraniacze bokserskie. W dobieraniu ekwipunku najważniejsza jest wygoda i swoboda kończyn, w związku z tym powinno się przymierzać każdy element stroju przed dokonaniem zakupu.

 

Poniżej prezentujemy sposób bandażowania nadgarstków przed treningiem bokserskim

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!