Jesteś tutaj
Sauna jako forma regeneracji potreningowej CrossFit Regeneracja 

Sauna jako forma regeneracji potreningowej

Regeneracja potreningowa – sauna

Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z sauny pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Wysoka temperatura panująca w środku relaksuje i rozluźnia ciało, łagodzi bóle mięśni i stawów (po przez przyśpieszenie krążenia), oczyszcza z toksyn a także regeneruje.

Sportowcom polecane jest korzystanie z sauny ale aby robić to bezpiecznie i nie narażać własnego zdrowia jest kilka zasad o których powinniśmy pamiętać:

  • Nie powinno się korzystać z sauny zaraz po skończonym treningu.

Wchodzenie do sauny chwile po zakończony wysiłku może mieć odwrotny skutek od zamierzonego. Ze względu na panującą tam temperaturę, ciało zwiększa swoją potliwość tracąc przy tym składniki mineralne oraz elektrolity. Serce natomiast przyspiesza, bijąc 140-160 razy na minutę. Nasz oddech również jest przez to płytszy. Przez te wszystkie czynniki nasz organizm zamiast się regenerować – jeszcze bardziej się męczy. Może dojść wtedy nawet do omdleń lub nawet w ciężkich przypadkach – do zawału.

  • Więc kiedy powinniśmy korzystać z sauny?

Jeśli chcemy jednego dnia zrobić sesję treningową oraz zrelaksować się w saunie to te dwie czynności powinniśmy robić o różnych porach dnia. Na przykład jeśli trening wykonamy rano to popołudniu lub nawet wieczorem będziemy mogli juz skorzystać z sauny.  Lecz najlepszym pomysłem będzie korzystanie z tej formy regeneracji w dni nietreningowe.

  • Sauna zaraz przed treningiem

Należy pamiętać, że niezalecane jest także korzystanie z sauny przed treningiem. Bowiem, odwodnienie spowodowane korzystaniem z sauny osłabia nasz organizm co może przełożyć się na efektywność treningu.

  • Należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu przed wejściem do sauny, jak i po wyjściu z niej.
  • Nie powinniśmy korzystać z sauny jednorazowo dłużej niż 15 min. po tym czasie powinniśmy wyjść, spłukać się zimną wodą oraz najlepiej się położyć.

Podsumowując: Korzystanie z sauny pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, jeśli robimy to umiejętnie.  Zbyt długie siedzenie w saunie lub korzystanie z niej w nieodpowiednich porach może nam jednak zaszkodzić. Aby nie narażać swojego zdrowia powinniśmy: zadbać o  odpowiednie nawodnienie, nie korzystać z niej  około-treningowo oraz pamiętać, że jedna sesja nie powinna trwać dłużej niż 15min.

 

Rating: 3.0. From 2 votes.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!