Jesteś tutaj
Skakanka do CrossFit – jaką wybrać? CrossFit 

Skakanka do CrossFit – jaką wybrać?

Na co zwrócić uwagę kupując skakankę do CrossFit?

Skakanie na skakance to doskonałe ćwiczenie i nie tylko miłośnicy CrossFit doceniają efektywność treningów prowadzonych z tym prostym narzędziem. Czy jednak rodzaj skakanki ma znaczenie? Czy konkretny model lub rozwiązania techniczne mają realny wpływ na efektywność prowadzonych ćwiczeń? To kolejny temat rzeka, przy którym spotkać się można ze sporymi podziałami zdań. Jak wygląda to w praktyce?

Trening ze skakanką – czy sprzęt ma znaczenie?

Na początek warto zastanowić się, czym jest skakanka. Dla laika wydawać się może, że jest to po prostu kawałek sznurka z uchwytami. I trudno się z tym nie zgodzić – ćwiczyć można nawet ze zwykłym kawałkiem sznurka czy linki. Kwestie techniczne pojawiają się zwykle, kiedy pragniemy zwiększyć intensywność ćwiczeń. Zwykły sznurek „daje radę” zwykle w przypadku osób początkujących lub tych, które nie nastawiają się na bardzo wysoką intensywność treningów. Trening ze skakanką w CrossFit wymaga wysokiego wysiłku i możliwości korzystania ze sprzętu, który pozwoli pokonywać wciąż własne bariery. Dlatego właśnie skakanka CrossFitowa zwykle nieco różni się techniką wykonania, rozwiązaniami technicznymi oraz jakością użytych materiałów. Skakanka CrossFit musi oferować możliwość pełnego dopasowania do sylwetki i wzrostu właściciela, zapewniać odpowiednio dużą płynność ruchu i szybkość obrotów oraz być przyjazna dla osoby, która prowadzi bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne. Na sam początek oczywiście można wybrać dowolny model, ale z czasem może się okazać, że skakanka ogranicza progres i nie pozwala wydobyć z treningu maksimum efektywności.

Skakanka do CrossFit – jaką wybrać?

Z pewnością nie warto podkradać skakanki młodszej siostrze lub kupować taniego modelu w sklepie z zabawkami. Dziecięce skakanki są zazwyczaj za krótkie, aby osoba dorosła mogła z ich pomocą bezpiecznie i wygodnie ćwiczyć. Sprzęt do Crossfit najlepiej kupić w profesjonalnym sklepie – lepiej wybrać lepszy model, co w przypadku skakanki nie będzie szczególnie dużym obciążeniem finansowym.

Na co jednak zwrócić uwagę – podstawą jest opcja regulacji długości linki – zbyt krótki sznur będzie zaczepiał o nogi lub głowę, podczas gdy za długi będzie uderzał o podłoże. Dobre dopasowanie długości to podstawa.

Po drugie – warto zastanowić się nad materiałem, z którego wykonana jest linka. Do dyspozycji jest kilka opcji – od klasycznych sznurów, poprzez tworzywa sztuczne i skórę, aż po linki stalowe. Skórzane rzemienie i sznury mają wielu zwolenników, ale zazwyczaj są mniej odporne na przecieranie. Linki z tworzywa bywają znacznie trwalsze i jednocześnie bardzo lekkie – to wbrew pozorom nie zawsze jest zaleta. Cięższa linka ma większą bezwładność i można ją rozpędzić do większej prędkości, unikając jednocześnie efektu wiotczenia w górnej pozycji. Do CrossFitu najlepiej nadają się skakanki z linką stalową, która ma odpowiednią masę i odporność na uszkodzenia.

Trzecim elementem, który trzeba brać pod uwagę są uchwyty. Klasyczne uchwyty drewniane są bardzo dobre, pod warunkiem, że są odpowiednio profilowane – gładkie, proste rączki z drewna lubią wyślizgiwać się ze spoconych rąk. Alternatywą mogą być antypoślizgowe uchwyty z pokryciem wykonanym z tworzywa, gumy lub specjalnej pianki. Najlepiej zdecydować się na model z łożyskowanymi uchwytami – specjalne krętliki na końcach zapobiegną skręcaniu się i przecieraniu linki, pomagając dodatkowo osiągnąć wysoką prędkość obrotów.

Osoby zainteresowane zakupem odpowiedniej skakanki do CrossFit polecamy poniższe modele skakanek:

DBX Cross – przjdź do oferty>>

skakanka do crossfit

DBX  Cross Pro – przejdź do oferty>>

skakanka crossfit

 

 

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!