Jesteś tutaj
Jakie sztuki walki dla dzieci? CrossFit Sporty Walki 

Jakie sztuki walki dla dzieci?

Sztuki Walki dla dzieci – jakie wybrać?

Zastanawiając się nad zapisaniem swojej pociechy na zajęcia sportowe, warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę, jaką prezentują sztuki walki. Wielu rodziców decyduje się posłać dzieci na tego typu zajęcia, by mogły one samodzielnie obronić się przed zaczepkami ze strony rówieśników w szkole czy drobnych przestępców, np. podczas samodzielnego powrotu do domu w godzinach wieczornych. Dodatkowo, choć nie powinno się czynić takich założeń już na początku treningów, przygoda z jakimkolwiek sportem może z czasem przerodzić się w zawodową karierę, zwieńczoną np. zdobyciem medalu olimpijskiego.

Przed wyborem odpowiedniej sztuki walki dla dzieci należy zapoznać się z podstawowymi założeniami co najmniej kilku z nich. Różnią się one znacznie, np. pod kątem przewagi uderzeń bądź rzutów, dźwigni czy duszeń. Inaczej trenuje się boks, w którym celem jest trafienie przeciwnika jak najmocniej i jak najwięcej razy, a inaczej na przykład MMA, które choć zawiera uderzenia, to dużą uwagę skupia również na walce w parterze. Dobrym krokiem wydaje się zabranie dziecka na kilka treningów w różnych klubach / sekcjach i umożliwienie mu wyboru najbardziej atrakcyjnej z jego punktu widzenia sztuki walki.

Taka postawa z pewnością wpłynie korzystnie na poziom zaangażowania dziecka i zadowolenie z postępów. Będzie ono chętniej uczęszczać na zajęcia oraz bardziej aktywnie w nich uczestniczyć, jeżeli samo wybierze sobie dyscyplinę. Rodzic powinien pamiętać, jakich korzyści może się spodziewać niezależnie od wybranej sztuki walki. Dla dzieci bowiem takie zajęcia zawsze wiążą się z poprawieniem koncentracji (odtwarzanie skomplikowanych kombinacji ruchów, wielokrotne powtarzanie ruchów), wzrostem umiejętności związanych z pracą w grupie oraz dyscypliny. Biorąc regularnie udział w zawodach, dzieci uczą się także szacunku do przeciwnika oraz ogólnie do ludzi w sytuacjach związanych z rywalizacją. Przekłada się to pozytywnie na relacje z innymi dziećmi w szkole, a w przyszłości np. w pracy. Sztuki walki opierają się zawsze o konkretnie ustalone, twarde zasady, których każdy musi przestrzegać by uniknąć dyskwalifikacji. Dodatkowo dziecko będzie dzięki regularnym treningom zdrowsze i silniejsze, bardziej sprawne. Warto wiedzieć, że wiele firm oferuje rodzicom najmłodszych dzieci wspólne zajęcia, podczas których np. syn ćwiczy z ojcem. Pozwala to więc zacieśnić bardziej relacje rodzicielskie poprzez spędzanie wspólnie czasu w sposób aktywny, a nie bierny, jak przed telewizorem. Niezależnie, czy wybór padnie na boks, na MMA czy na jakąkolwiek inną dyscyplinę, dziecku może to również pomóc pokonać strach przed sytuacjami niegrzecznych zaczepek ze strony starszych, większych dzieci czy poważnej napaści ze strony przestępców, napadających na ofiary w przysłowiowych „ciemnych zaułkach”. Innym, cennym pozytywnym rezultatem treningów od najmłodszych lat jest redukowanie i zapobieganie otyłości u dzieci. Warto zwrócić na ten problem uwagę, ponieważ z roku na rok staje się on coraz powszechniejszy, mimo że wszyscy rodzice wiedzą, że otyłość już w dzieciństwie wiąże się z dużym bagażem negatywnych konsekwencji przez całe późniejsze – dorosłe życie.

Rating: 3.3. From 4 votes.
Please wait...

Powiązane posty

2 thoughts on “Jakie sztuki walki dla dzieci?

 1. aniula

  Moja córka w wieku 7 lat wybrała Taekwondo ITF, w tej chwili ma 17 lat, od dwóch lat jest posiadaczką czarnego pasa i członkiem Kadry Narodowej, jest dwukrotną Mistrzynią Polski, vice Mistrzem Europy, i srebrną medalistką Pucharu Europy, nie mam z nią żadnych problemów wychowawczych, jest zdyscyplinowana, nie zaniedbuje szkoły, Taekwondo kocha i raczej nie potrafi bez niego żyć ;), ale jet to tylko jej hobby, nie wiąże z nim pracy zawodowej. Każdemu rodzicowi polecam sztuki walki dla dzieci, są to typowe dyscypliny ogólnorozwojowe, a do tego posiadają zasady, które dziecko musi znać i stosować u nas jest to 5 zasad: uprzejmość, uczciwość, wytrwałość, samokontrola, odwaga a do tego oczywista oczywistość czyli szacunek do osób starszych i wyższych stopniem.

  No votes yet.
  Please wait...
 2. Anonim

  Z mojego skromnego doświadczenia dla najmłodszych polecałbym na początek brazylijskie ju jitsu gdyż bardzo fajnie pomaga rozwijać się i stać się bardziej gibkim a odradzał bym karate które bardziej usztywnia co nie jest wskazane od najmłodszych lat

  No votes yet.
  Please wait...

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!