Jesteś tutaj
Jaki trening na siłowni pod MMA? Sporty Walki Trening siłowy 

Jaki trening na siłowni pod MMA?

Trening siłowy pod MMA – wybór.

Trenując sztuki walki, wiele czasu poświęca się na zwiększanie siły, kondycji, ogólnej wydolności organizmu. Nawet najlepiej wykształcona technika wyprowadzania ciosów, zakładania dźwigni, obrony czy duszenia na nic się nie przyda, kiedy zawodnik będzie miał za mało siły lub nie będzie w stanie wytrzymać kondycyjnie całej walki. Trening na siłowni pod mma jest kwestią, której nie sposób przecenić. Na początek należy zaznaczyć, że mimo ogólnych wytycznych zawartych w artykule, każdy powinien dopasować dla siebie indywidualny plan, a dobry trening powinien skupić się na elementach istotnych z punktu widzenia konkretnego zawodnika i jego wyników.

Sporty walki – szeroki plan treningowy

Układając taki plan, warto rozpocząć od rzeczy, którym zwykle poświęca się mało uwagi. Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest czas odpoczynku. Między wyczerpującymi treningami powinno się robić 1-2 dni przerwy oraz koniecznie dbać o to, żeby dobrze się w tym czasie wysypiać. Mniejszy wysiłek można podejmować codziennie. Drugą kwestią jest odpowiednie odżywianie. Dostarczenie organizmowi makro- oraz mikroelementów będzie tutaj podstawą. Dopiero po starannym ułożeniu tych dwóch składników można przejść do planu samych ćwiczeń. Żeby dobrze odwzorować sytuacje, z którymi zawodnik spotka się na macie lub ringu, warto narzucić sobie nie tylko obciążenie fizyczne, ale także presję psychiczną, mającą bardziej zmotywować do wysiłku. Dobrze jest zakładać sobie cele, jeżeli chodzi o szybkość wykonania serii, ilość powtórzeń czy systematyczne zwiększanie obciążenia. Jeżeli trenuje się z kolegą lub w większej grupie, przydatne jest wzajemne motywowanie się i rozliczanie z osiągnięcia postawionych celów. Podczas prawdziwej walki nie ma przecież możliwości odłożenia decyzji w czasie, zrobienia nieplanowanej przerwy na odpoczynek itp. Takie podejście gwarantuje rozwój siły, ale także kondycji, odporności na wyzwania (również w ringu) czy skraca czas podjęcia działania dającego szanse na zwycięstwo. Warto wykorzystywać podczas ćwiczeń stoper i przerywać dopiero po jego sygnale, stopniowo zwiększając czas wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Trening ze skupieniem na sile i szybkości

Żeby odnosić sukcesy, zawodnik uprawiający sztuki walki, powinien porzucić ćwiczenia gwarantujące jedynie rozwój siły. Podczas walki praktycznie nie występują sytuacje, w których przewagę uzyskiwałoby się poprzez użycie siły „statycznej”. Zawsze ważna jest również szybkość reakcji oraz to, jak dynamicznie używa się siły swoich rąk czy nóg. Często nieco mniejszy zawodnik, dzięki temu że jego trening zakłada wykonanie każdego ćwiczenia w sposób „eksplozywny”, zyskuje przewagę nad lepiej zbudowanym i bardziej umięśnionym rywalem, wcześniejszym kulturystą czy strong manem. Publiczność bywa zdziwiona, natomiast zwycięzca doskonale zdaje sobie sprawę, że zadecydowało to, jak ułożył i wykonywał swój trening. Oczywiście, oprócz rozsądnego planu, liczy się – jak zwykle – systematyczność i nie odpuszczanie np. końcówek serii.

Sporty walki – kondycja i wytrzymałość

Żeby dłużej wytrzymać w ringu lub na macie, trzeba wcześniej poświęcić sporo czasu i wylać hektolitry potu podczas samodzielnych ćwiczeń. Dobry efekt można osiągnąć, zbliżając kształt treningu do przebiegu prawdziwej walki. Trening na siłowni pod mma będzie więc zakładał np. chwilę intensywnego wysiłku z wykorzystaniem pełni energii, a później spowolnienie i pozostawanie aktywnym, ale na mniejszych obrotach. Cykl taki powtarzany będzie kilkukrotnie. Oddaje to sytuację z walki, kiedy po wyprowadzeniu intensywnej serii ataków zawodnicy przechodzą do klinczu, by za chwilę ponownie nabrać dynamiki. Jak najbliższe odwzorowanie intensywności przebiegu realnego starcia, podczas treningu z przyrządami, będzie dawało większe szanse na dobry wynik w rywalizacji z przeciwnikiem.

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!