Jesteś tutaj
Jaki worek treningowy wybrać? CrossFit 

Jaki worek treningowy wybrać?

  Worek treningowy – jaki wybrać?

 worek bokserski
worek bokserski

Worek treningowy jest podstawowym narzędziem dla zawodników uprawiających sztuki walki, pozwala na zwiększenie siły, wytrzymałości i dynamiki wyprowadzanych ciosów. W zależności od postawionego celu, trening z workiem bokserskim może być również użyteczny do redukcji tkanki tłuszczowej. Zanim jednak wybierze się określony model worka, zwrócić należy uwagę na kilka jego najważniejszych właściwości. Pierwszą z nich będzie materiał – im mocniejszy, tym dłużej worek posłuży. Decydując się na worek zbudowany z solidnego materiału, ma się pewność, że (jeśli zawodnikowi nie braknie motywacji) będzie on pozwalał na kontynuowanie treningów przez długie lata. Inną, istotną rzeczą jest trwałość szwów – dobrze wybrać taki sprzęt, co do którego nie ma się obaw, że przy wyprowadzeniu serii mocnych ciosów całość konstrukcji rozerwie się. Ważnym sprawdzianem dla producenta, w zakresie powyższych aspektów, będzie gotowość do udzielenia przez niego długiej gwarancji.

Kolejną z istotnych rzeczy jest osprzęt służący do zawieszenia worka. Najlepiej sprawują się metalowe łańcuchy, które pozwalają by worek obracał się wokół własnej osi na skutek otrzymywanych ciosów oraz jednocześnie posiadają mechanizm regulacji. Dzięki niemu można dostosować wysokość, na której worek wisi do niskich (piwnica) i wysokich pomieszczeń. Zamknięcie powinno być wiązane – spisuje się lepiej niż zamek błyskawiczny. Z wszystkimi opisanymi powyżej aspektami można się dokładnie zapoznać wertując zasoby Internetu, tak by nie kupować przysłowiowego „kota w worku”, co przy tym akurat produkcie wydaje się być adekwatnym przysłowiem. Będąc przekonanym co do solidności produktów oferowanych przez daną firmę, pozostaje jedynie wybór rozmiarów, wagi i wypełnienia. Dla początkujących, dobrym rozwiązaniem będzie nieduży i pusty worek, który można samemu stopniowo uzupełniać wedle potrzeb, np. ścinkami zużytej odzieży. Z reguły, im większy poziom zaawansowania i wachlarz używanych technik, tym większy i cięższy worek potrzebny. Zasada ta jest istotna, jeżeli oprócz walki rękami, stosuje się także low – kicki i inne kopnięcia. Jeżeli mowa o innych niż typowo bokserskie technikach – zawodnikom MMA szczególnie przypadną do gustu worki wyprofilowane, które pozwalają na trening rzutów, technik parterowych i walki w stójce.

Prezentacja filmu, który pomoże podczas wyboru odpowiedniego worka treningowego.

Oferta worków treningowych:  Tutaj

 

Odchudzanie a worek treningowy

Kilka minut ćwiczeń z workiem pozwala spalić więcej tłuszczu niż bieganie, jazda na rowerze stacjonarnym i inne tego typu ćwiczenia. Warto o tym pamiętać, jeżeli tworzy się domową siłownię wspólnie z żoną / partnerką, która nie chce dać się przekonać do zakupu worka, a preferuje inne przyrządy. Jeżeli zależy jej na spalaniu i, co za tym idzie, doskonałej sylwetce – worek będzie słusznym wyborem. Odpowiednie zabezpieczenie dłoni pozwoli zapobiec ewentualnym kontuzjom. Żeby trening był skuteczny, należy jednak wiedzieć jak zredukować tkankę tłuszczową za pomocą worka treningowego, jak dobrać tempo uderzeń. Dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia interwałowe, obejmujące kilkadziesiąt sekund intensywnych ciosów, kilkanaście sekund przerwy i kolejną serię uderzeń. Można razem z nimi zastosować np. ćwiczenia na skakance. Trening w celu spalania tłuszczu będzie bardziej efektywny, jeżeli pamięta się o odpowiedniej postawie (na lekko ugiętych nogach) oraz o prawidłowej technice wyprowadzania ciosów, a więc od nóg poprzez rotację, angażując niemal całe ciało w każdy cios, co uaktywni wiele partii mięśniowych. Jeżeli celem treningu jest odchudzanie, a worek treningowy jest jedynie narzędziem, doskonała poprawność techniczna ma oczywiście drugorzędne znaczenie, ale pewna wiedza przyda się żeby zaangażować całe ciało oraz poczuć jak największe zmęczenie podczas ćwiczeń. Wydaje się również, że tego typu aktywność pozwala na odstresowanie się w sposób znacznie bardziej skuteczny i „bezpośredni” niż np. ćwiczenia na bieżni czy jazda na rowerze stacjonarnym.

 

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!