Jesteś tutaj
Buty CrossFit – Jak wybrać? Jakie kupić? CrossFit 

Buty CrossFit – Jak wybrać? Jakie kupić?

Na co zwrócić uwagę kupując buty treningowe do CrossFit

Na rynku mamy już bardzo duży wybór odzieży i obuwia sportowego dedykowanego konkretnym dyscyplinom sportowym – nie ma problemu z zakupem butów do biegania, tenisa, kolarstwa czy boksu. Co jednak z CrossFit, dyscypliną, która jest w praktyce zbiorem wielu różnych dyscyplin i wymaga wykorzystania bardzo wszechstronnego obuwia. Czym powinny charakteryzować się dobre buty, które pozwolą bezpiecznie i efektywnie ćwiczyć CrossFit?

Buty do CrossFit

Na początek warto pamiętać, że idealne buty CrossFitowe chyba nie istnieją. Wynika to z faktu, że ten rodzaj treningu wymaga od obuwia połączenia w jedność kilku cech, które nieco się wykluczają. Dlatego też nie można jednoznacznie powiedzieć, że dany model to buty idealne dla każdego – każdy znaleźć musi obuwie, które najpełniej spełni jego oczekiwania i nadawać się będzie do używanego przez niego modelu treningowego. Nie oznacza to jednak, że nie ma listy cech, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Buty CrossFitowe – rozmiary

Dobrze dobrane gabaryty obuwia to już połowa sukcesu – odpowiednia długość, szerokość i wysokość to cechy, które pomogą bezpiecznie i wygodnie przetrwać nawet najbardziej ekstremalne sesje ćwiczeń. Przede wszystkim warto kupić buty o pół rozmiaru większe od tych, które nosimy na co dzień. Wynika to z faktu, że stopy mają tendencję do puchnięcia podczas intensywnych ćwiczeń. Nie wolno jednak przesadzać z luzem – pół rozmiaru to maksimum, gdyż luźniejsze obuwie będzie powodem utraty stabilności i przyczyni się do nieprzyjemnych otarć. Buty CrossFitowe powinny kończyć się przed kostką – wyższe obuwie będzie bowiem ograniczać mobilność stawu skokowego.

Buty do CrossFitu – materiały

Wybór konkretnego materiału jest kwestią gustu i możliwości finansowych, ale warto zwrócić uwagę na wytrzymałość oraz wentylację. Dobry przepływ powietrza pozwoli zachować wygodę, uniknąć bolesnych pęcherzy oraz niezbyt atrakcyjnych woni. Zawsze trzeba uważać na jakość wykonania – delikatne siateczki i słabe szwy mogą nie wytrzymać trudów ćwiczeń.

Obuwie CrossFit – podeszwa

Podeszwa to jeden z najważniejszych elementów dobrego obuwia. Miękkie podeszwy uważane są za wygodne i zapewniające dobrą amortyzację, ale w CrossFit nie jest to najlepsze rozwiązanie. Miękka panka lub żel sprawiają, że podeszwa ugina się pod stopą i łatwiej można stracić równowagę – np. podczas podnoszenia dużych ciężarów. Do takich ćwiczeń nie nadają się również podeszwy cienkie – w tym wypadku do czynienia mamy ze zbyt niską amortyzacją dla stawów. Intensywny trening to duże obciążenie stawów, co może być przyczyną kontuzji. Dlatego też idealna wydaje się nieco twardsza, dość gruba podeszwa, która zapewni stabilność, ale jednocześnie zabezpieczy stawy. Dobrze jeżeli materiał, z którego wykonana jest podeszwa będzie elastyczny – zaowocuje to lepszą efektywnością i komfortem przy wykonywaniu np. podskoków.

Czy warto decydować się na buty reklamowane jako idealne do CrossFit? Odzież i obuwie specjalistyczne dla wielu początkujących wydaje się najlepszą decyzją, ale pamiętajmy, że wyrzucenie dużej sumy pieniędzy na buty, które nie spełnią naszych oczekiwań, może sprawić, że motywacja i chęć kontynuowania ćwiczeń mocno spadnie. Lepiej rozsądnie wybrać dobre, mocne buty o odpowiednich parametrach i sprawdzić, czego oczekujemy od idealnego obuwia.

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!