Jesteś tutaj
CrossFit – efekty po miesiącu treningu CrossFit 

CrossFit – efekty po miesiącu treningu

Jak długo czekać na efekty treningu CrossFit?

Sportowcy – niezależnie od uprawianych dyscyplin – zawsze marzą o szybkich i widocznych efektach ćwiczeń. Szczególnie początkujący zastanawiają się, jak szybko poczują, że coś zmieniło się w ich życiu, samopoczuciu, kondycji oraz zdrowiu. W wielu przypadkach brak widocznych efektów sprawia, że młodzi sportowcy tracą motywację i szybko rezygnują z aktywności fizycznej. CrossFit swoją ogromną popularność zyskał między innymi tym, że mówi się o szczególnie błyskawicznych efektach, które przynosi taka aktywność fizyczna – czy to faktycznie prawda, czy też tylko sprytny zabieg marketingowy placówek oferujących możliwość trenowania CrossFitu?

Pierwsze cztery tygodnie z CrossFit

W terminologii CrossFit istnieje pojęcie On Ramp, które oznacza specjalne zajęcia przygotowawcze do właściwych treningów – zwykle trwają one około miesiąca i obejmują około 12 wstępnych treningów. Czy osoba, która zdecyduje się na taki „wstęp” ma szansę poczuć, że coś zmieniło się w jej życiu?

Przede wszystkim warto pamiętać, że zakończenie etapu przygotowawczego nie sprawia, że kończąca go osoba stała się pełnowartościowym Crossfiterem czy Crossfitterką – zmienia się jednak stan wiedzy i świadomość swojego ciała. Ta metoda treningowa jest tak popularna między innymi dlatego, że nawet osoby od lat związane z klasyczną siłownią uczą się tutaj wielu nowych i wartościowych rzeczy. Po roku dreptania na bieżni czy podnoszenia hantli, może okazać się, że nawet krótki trening CrossFit jest doświadczeniem niezwykle odświeżającym i edukującym. Dodatkowo CrossFit jest bardzo dobrą alternatywą dla monotonnych ćwiczeń, gdyż zapewnia… dobrą zabawę. Na etapie przygotowań, może okazać się, że brak motywacji i konsekwencji wynikał ze zwykłej nudy, której w tej metodzie – na szczęście – brakuje.

Co jeszcze może sprawić w cztery tygodnie systematycznie ćwiczony CrossFit? Efekty z pewnością nie będą jeszcze widoczne w postaci znacznego wzrostu siły czy wytrzymałości, ale u większości osób rozpoczynających swoją przygodę z tą metodą treningową, bardzo mocno zmienia się… świadomość. I to jedna z największych zalet Crossfit. Efekty fizyczne są bezpośrednim następstwem dobrego nastawienia, silnej woli i możliwości skorzystania z pomocy innych, a właśnie CrossFit pod tym względem jest idealnym panaceum na nudę, brak motywacji i brak cierpliwości. Głównie za sprawą społeczności i klimatu towarzyszącego treningom.

CrossFit – idea i społeczność

Wielu ludzi uważa, że rywalizacja wprowadza pomiędzy ludzi podziały, ale w przypadku społeczności połączonej ideą CrossFitu, konkurencja przybiera bardzo zdrową i budującą formę. Ćwiczący CrossFit trzymają się razem i sprawia to, że intensywne, wspólne ćwiczenia są powodem budowania bardzo specyficznej więzi. CrossFit jest swoistą walką, w której każdy uczestniczy i wie, co czuje osoba obok. Wycieńczenie i ogromny wysiłek buduje nić porozumienia, którą z pewnością można wyraźnie poczuć w ciągu pierwszego miesiąca. Nie da się jednak tego poczuć nie próbując.

Czy zatem pierwszy miesiąc ćwiczeń CrossFit przyniosą widoczne i wyraźne zmiany? Zdecydowanie tak – niekoniecznie jednak fizyczne. Pierwsze tygodnie to jednak walka o motywację, chęć, silną wolę i zdobycie unikalnych doświadczeń, które są charakterystyczne dla tej jednej, wyjątkowej dyscypliny.

Rating: 5.0. From 3 votes.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!