Jesteś tutaj
5 sposobów na przyspieszenie utraty wagi Dieta Trening siłowy 

5 sposobów na przyspieszenie utraty wagi

Jak przyśpieszyć odchudzanie?

Dla większości osób utrata wagi oraz osiągnięcie zadowalającej sylwetki są źródłem niekończących się zmartwień i frustracji. Przeszukując zasoby Internetu natrafić można na stale powiększającą się liczbę przereklamowanych diet, których twórcy obiecują natychmiastowe efekty, a w rzeczywistości okazuje się, że nie działają one zupełnie, umożliwiają zrzucenie wyłącznie kilku kilogramów lub też mają wysoce negatywny wpływ na nasz organizm. Niestety jednak, większość osób próbująca ich już po miesiącu lub dwóch od ich zakończenia znów przybiera na wadze. Na szczęście jednak istnieje nadzieja dla wszystkich osób pragnących skutecznie pozbyć się niechcianych kilogramów.  

Istnieje wiele sposobów redukcji zbędnych kilogramów oraz utrzymania zadowalającej sylwetki. Zostały one opracowane na długo przed rozprzestrzeniającą się na świecie w chwili obecnej plagą otyłości, natomiast badania naukowe dowodzą, że są one nie tylko skuteczne ale i bezpieczne. W ramach dzisiejszego artykułu pragniemy przedstawić naszym czytelnikom pięć skutecznych sposobów redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej.

 

1 – Unikajmy głodzenia się!

Stosowanie restrykcyjnej diety bazującej na maksymalnym ograniczeniu kalorii jest największą karą jaką zaserwować możemy swojemu ciału. Potrzebuje ono bowiem pożywienia, aby właściwie funkcjonować. Przedłużająca się głodówka sprawi, że zamiast stracić nadmiar kilogramów zachowamy obecną wagę, jako że nasze ciało zacznie gromadzić zapasy tłuszczu pozwalające, które to będą miały za zadanie pomóc nam przetrwać.

głodzenie się

Jak można uniknąć takiej sytuacji i pozbyć się nadmiaru kilogramów? Wiele mówi się o sile woli i zaniechaniu podjadania, jednakże mogą one nie wystarczyć. Konieczna jest minimalizacja reakcji ciała na utratę tkanki tłuszczowej. Można tego dokonać wprowadzając niewielkie zmiany w diecie, które to będą miały długoterminowy, korzystny wpływ na organizm. Wystarczy, że powoli obniżać będziemy dostarczaną codziennie ilość kalorii i zastąpimy ciężkostrawne produkty warzywami i owocami. Przyspieszyć metabolizm możemy także spożywając większą liczbę niewielkich posiłków w regularnych odstępach czasu.

Każdy z nas spożywać powinien co najmniej 3 posiłki dziennie, aby uniknąć spowolnienia tempa pracy metabolizmu, jednakże optimum zalecanym przez dietetyków i specjalistów ds. żywienia jest 4-6 dań na przestrzeni całego dnia. Rzeczona zmiana przyzwyczajeń pozwoli nam zmniejszyć apetyt oraz przyspieszyć przemianę materii.

 

2 – “Kto by pomyślał, że ćwiczenia to tyle wysiłku?”

Wprowadzając do swojego planu dnia wysiłek fizyczny nie tylko poprawimy nasz ogólny stan zdrowia ale także przyspieszymy metabolizm, dzięki czemu o wiele szybciej osiągniemy założone sobie cele. Wiele osób uważa, że jedynym sposobem spalenia dużej ilości kalorii jest wykupienie karty członkowskiej na siłowni i uprawianie wielogodzinnych ćwiczeń z wykorzystaniem dostępnych przyrządów. Nie jest to jednak prawda. Kluczem do sukcesu jest maksymalizacja wysiłku fizycznego, niezależnie od jego rodzaju. 30-minutowy spacer powolnym krokiem 5 razy w tygodniu pozwoli nam spalić nawet 815 kalorii. Jest to równowartość niemalże 1/3 kilograma spalanego tygodniowo, nie mówiąc już o kaloriach spalonych dzięki przyspieszeniu przemiany materii jaką w ten sposób osiągniemy.

Aby wysiłek fizyczny stał się naszym przyzwyczajeniem, powinien on mieć formę czynności, z których wykonywania czerpiemy radość. Jeżeli ma miejsce sytuacja odwrotna, najprawdopodobniej będziemy musieli zmuszać się do ćwiczeń. Trenując z przyjemnością na przestrzeni kilku miesięcy zrzucimy na pewno co najmniej kilka kilogramów.

 

3 – A może potrzebujemy pomocy?

Każdy z nas ma lepsze i gorsze dni. Potrzebujemy więc dodatkowego wsparcia, aby jak najmniej dotkliwie odczuć mniej przyjemne z nich. Niezależne czy zachęcimy do wysiłku rodzinę i znajomych , dołączymy do grupy wsparcia, czy też poprosimy o pomoc trenera personalnego, dobrze jest mieć oparcie w drugiej osobie, zwłaszcza kiedy nasza motywacja zawiedzie. Nikt nie jest idealny i niekiedy potrzebuje pomocnej dłoni, aby znów odnaleźć przyjemność w przełamywaniu swoich słabości. Osoby takie nie tylko zaoferują nam mentalne wsparcie, ale także zmotywują do dalszej pracy i zmniejszą poczucie frustracji spowodowane brakiem efektów.

Musimy mieć jednakże pewność, że wsparciem służą nam właściwe osoby. Muszą one być w stanie zachęcić nas do dalszych starań, nie natomiast wypominać popełnione błędy. Potrzebujemy wokół siebie ludzi o podobnych ideałach i celach, dzięki którym nasza droga do celu okaże się o wiele prostsza i ciekawsza.

 

4 – Analiza poczynionych postępów

Kolejną istotną kwestią w walce o utratę zbędnych kilogramów jest określenie punktu początkowego oraz śledzenie poczynionych postępów. Musimy wiedzieć co dzieje się z naszym ciałem oraz kiedy należy wprowadzić zmiany w planie treningowym lub żywieniowym.

pomiar tkanki tłuszczowej
pomiar tkanki tłuszczowej

Regularne ważenie się jest jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu. BMI, ogólna ilość tkanki tłuszczowej w ciele oraz możliwość założenia ubrań, które jeszcze niedawno były na nas za małe są również skutecznymi sposobami określania zmian zachodzących w organizmie. Warto także śledzić ilość przyjmowanych kalorii oraz zestawić ją z częstotliwością treningu. Możemy wybrać standardowy notatnik lub też skorzystać z jednej z wielu aplikacji dostępnych w Internecie. Najistotniejsze jest jednakże konsekwentne dokonywanie pomiarów.

 

5 – Na teraz…i na zawsze

Jeżeli chcemy stale zauważać postępy stosowanego planu żywieniowego i ćwiczeniowego zadać musimy sobie pytanie, czy będziemy w stanie utrzymać je w mocy w ujęciu długofalowym. Należy przyjąć do wiadomości, że rozreklamowane diety oraz magiczne rozwiązania problemów otyłości nie działają i nie zapewnią nam długotrwałych efektów. Konieczna jest regularna, a wręcz stała kontrola własnej wagi oraz unikanie zwiększania się odsetka tkanki tłuszczowej w ciele. Po otrzymaniu od specjalisty lub samodzielnym opracowaniu planu treningowego musimy być ze sobą szczerzy i rozważyć, czy będziemy w stanie go przestrzegać w dłuższym okresie czasu.

Przedstawione powyżej porady mają na celu zwiększenie naszych szans zrzucenia zbędnych kilogramów i zwiększenia prawdopodobieństwa osiągnięcia założonych sobie celów. Pamiętajmy, że niekiedy walka z nadmiarem kilogramów może nie przebiegać po naszej myśl, nie zniechęcajmy się jednakże i trzymajmy się naszych postanowień.

Rating: 4.8. From 5 votes.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!