Jesteś tutaj
Co to jest flossing? Regeneracja 

Co to jest flossing?

Flossing – co to właściwie jest?

Jest to technika bandażowania, w której używa się specjalne taśmy do rehabilitacji. Stanowi ona jedną z koncepcji terapeutycznych w fizjoterapii, coraz chętniej używaną w rekonwalescencji po kontuzjach. Flossing w sposób naturalny staje się przedmiotem zainteresowania osób skarżących się na zmniejszony zakres ruchomości, uciążliwy ból, objawy zmęczenia mięśni, przeciążenia po zbyt forsownym treningu czy pojawiające się obrzęki. Specjaliści chętnie sięgają po tę metodę jako uzupełnienie terapii manualnej, a sportowcy stosują go jako wsparcie codziennych treningów.

Taśmy gumowe do rehabilitacji – podstawowe fakty

Są to bardzo proste narzędzia, stworzone z gumy i lateksu, rozciągliwe. Niektórym mogą przypominać części dętki z opony rowerowej, choć materiał w obu przypadkach posiada inne właściwości – pocięcie na kawałki i użycie starej, dziurawej dętki nie będzie z pewnością dawało takich skutków, jak zakup profesjonalnej taśmy. Istnieje kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać by bezpiecznie i skutecznie korzystać z taśm. Staw i jego okolice powinny być szczelnie zakryte na czas zabiegu, zaczynając od kilku do kilkunastu centymetrów przed owym miejscem i kończąc w podobnej odległości za nim. Kolejne warstwy taśmy powinny nachodzić na siebie, by nie tworzyć odstępów i szpar. Siła jej nacisku na owijaną strefę jest zależna od stanu, w jakim się znajdujemy oraz celu zabiegu. Gdy taśma nawinięta, można przejść do ćwiczeń. Wykonuje się wówczas ruchy izolowane bez oporu bądź z oporem, ruchy wspomagane, a czasem także standardowe ćwiczenia, takie jak np.: wyskoki, wykroki czy przysiady. Ten trening należy przerwać w momencie, w którym pojawi się uczucie mrowienia.

Taśmy do rehabilitacji stawów
Taśmy do rehabilitacji stawów

Trening stawów z użyciem taśmy floss band

Ucisk spowodowany użyciem taśmy do rehabilitacji jest pomocny w redukcji i całkowitej likwidacji stanów zapalnych i obrzęków. Ciśnienie, jakie panuje w tkankach w normalnym stanie jest oczywiście znacznie niższe. Stosując flossing wpływa się na szereg procesów, które mają pomóc w „oczyszczeniu” miejsca kontuzji poprzez krążenie krwi i limfy. Działa on między innymi w zakresie mikrokrążenia. Przy zastosowaniu krótkotrwałej (kilka minut) kompresji dochodzi do znacznego niedokrwienia uciskanej strefy. Jeżeli wykona się wówczas serię odpowiednich ćwiczeń, a następnie ściągnie taśmę, napłynie do tego miejsca mnóstwo krwi, odżywiając tkanki oraz usuwając zbędne produkty przemiany materii. Pomaga to poprawić zasięg czy elastyczność mięśni i wzmocnić całość konstrukcji, a także ma pozytywny wpływ na układ nerwowy.

Vitality flossing jako metoda terapeutyczno – treningowa

Coraz częściej można spotkać się z doniesieniami o wykorzystaniu tej koncepcji w sporcie wyczynowym. Można spotkać się z publikacjami na temat jej wpływu na zwiększenie możliwości badanych sportowców. Mówi się zarówno o wykorzystaniu jej w takich działaniach jak rehabilitacja stawów, jak i o użyteczności w przygotowaniu do treningu z większymi obciążeniami. Umiejętnie stosowana, może też zmniejszyć ryzyko kontuzji. Jeżeli już o kontuzjach mowa, warto zwrócić uwagę na przeciwwskazania do stosowania tej metody. Z pewnością flossing należy zastąpić innym działaniem (np. terapią manualną) w momencie, kiedy cierpi się na: niewydolność sercową, stany zapalne o podłożu wirusowym, alergię na lateks, zakrzepice, zmiany alergiczne skóry, zaburzenia tarczycy. Przeciwwskazaniem będzie również zażywanie leków rozrzedzających krew.

 

Ofertę taśm można zapoznać w sklepie pod linkiem: Floss Band

Oferta taśm FLOSS BAND

 

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!