Jesteś tutaj
CrossFit – dieta i suplementacja CrossFit Dieta 

CrossFit – dieta i suplementacja

CrossFit jest z pewnością sportem, który może być sposobem na życie – pod warunkiem, że jesteśmy w stanie dopasować się do jego realiów i zmienić swoje przyzwyczajenia tak, aby czerpać z uprawiania Crossfitu radość oraz uzyskiwać wymierne efekty. Każdy sport wymaga systematyczności, dobrej motywacji i… dobrego odżywiania. Czy zatem również w przypadku uprawiania CrossFit należy przyjąć odpowiednią dietę?

Dieta w treningu CrossFit

Odżywianie ma ogromny wpływ na efektywność każdego treningu – CrossFit nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. W przypadku tej dyscypliny nacisk na odżywianie jest duży, ze względu na intensywność treningów i ogromny wydatek energetyczny towarzyszący każdej sesji ćwiczeń. Dieta jest rzeczą, która bardzo często odstrasza ludzi od uprawiania sportu – wykonywanie ćwiczeń to jedno, ale ciągłe dbanie o odpowiedni dobór produktów i przygotowanie jadłospisów to zupełnie co innego. Na szczęście zasady dotyczące diety CrossFitowej nie są na tyle rygorystyczne, aby nie poradzić sobie z nimi na co dzień.

Przede wszystkim warto skupić się na zdrowym i nieprzetworzonym jedzeniu – wartość jedzenia jest mocno związana z procesami technologicznymi, które zostały użyte do jego produkcji. Im bliżej danemu produktowi do naturalnego surowca, z którego powstał – tym lepiej. Warto zatem stawiać na świeże mięso i ryby, jaja, świeże warzywa, nabiał bez dodatków soli i cukru, masło, produkty zbożowe, mód oraz świeże i suszone owoce. Dieta CrossFitowa w pierwszej kolejności stawia na naturalne jedzenie. Im mniej konserwantów i barwników, tym więcej można zyskać dla swojego ciała.

W niektórych dietach sportowych stawia się na bardzo dokładne wyliczanie dawek kalorycznych i określanie ile osoba o danej masie powinna dziennie zjeść. Dieta CrossFitowa stawia na rozsądek. Wydatek energetyczny w czasie ćwiczeń jest ogromny, a zatem i ilość przyjmowanego pokarmu nie może być mała. Warto jednak pamiętać, że nie jest to wymówka do nadmiernego obżerania, które może skończyć się po prostu przyrostem wagi, problemami z trawieniem i ospałością. Dlatego też warto skorzystać z porad dietetyków lub odpowiednich aplikacji, które pomogą dobrać idealną ilość kalorii, ale pamiętając, że CrossFit nie jest nastawiony na nagły przyrost mięśni lub szybkie spalenie tłuszczu. Nie warto zatem planować diety z dużym naddatkiem białka czy ogromnym deficytem węglowodanów.

Suplementacja diety w CrossFit

Suplementacja przy treningu CrossFit
Suplementacja

Jeżeli temat dotyczy sportu, to można być pewnym, że prędzej czy później poruszona zostanie kwestia suplementacji diety. Odżywki i suplementy to zawsze gorący temat i trzeba sobie jasno powiedzieć – rozsądne korzystanie z preparatów i produktów tego typu może przynieść bardzo wiele korzyści. Miłośnicy CrossFit powinni skupić się na aminokwasach rozgałęzionych, które wspomagają regenerację po wysiłku oraz substancje pomagające odkwasić środowisko wewnątrzkomórkowe. Odżywki białkowe czy preparaty na bazie węglowodanów nie mają większego zastosowania w przypadku treningu CrossFit, ale można za to sięgnąć po kreatynę. Zimą oraz jesienią warto również walczyć z deficytami witaminy D, kwasu omega 2 oraz witaminy K.

No votes yet.
Please wait...

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Polub naszą stronę na Facebooku – znajdziesz tam Szkolenia, Ciekawostki, Konkursy i Rabaty na sprzęt!